Gaarne wil ik thans twee opmerkingen maken die enige richting zullen geven aan mijn causerie. De eerste opmerking is deze: Men heeft de neiging, dit begin absoluut te willen stellen. De uit drukking space-age", de eeuw van het ruimte-onderzoek, duidt hier reeds op. Maar indien men wil spreken over nieuwe ontwikke lingen in de vormbepaling van de aarde en de bijdrage van satellieten daartoe, zal men eerst moeten nagaan hoe vóór dit moment, de stand van zaken was. En de tweede opmerking: ,,Het is de zwaartekracht, die het heelal beheerst", zo luidt de titel van een pocketboekje van de astronoom Gamov (ik meen voor 69 cent bij De Slegte in Den Haag verkrijgbaar). Analoog zou ik willen zeggen: ,,het is de zwaartekracht die de aarde haar vorm geeft, het is de zwaartekracht die de banen van de satellieten be paalt, bijna elke geodetische meting hangt op fundamentele wijze samen met het zwaartekrachtsveld van de aarde. Daarom is een studie van de fysische eigenschappen van het zwaartekrachtsveld in hun relatie tot de geodesie van essentieel belang. De eerste opmerking geeft aanleiding om na te gaan hoe de ont wikkeling van de geodesie over de caesuur van 4 oktober 1957 heen- grijpt, wat van het oude reeds bestaande op fundamentele wijze kan bijdragen tot het nieuwe en welke invloed omgekeerd het nieuwe op het oude heeft. Wat kan van het oude worden weggegooid en wat blijft zijn waarde behouden Ik denk hier bijv. aan de vele graad metingen van de aardellipsoïde, de halve lange as en de afplatting, waarvan vooral de laatste nu door middel van satellieten veel beter kan worden bepaald. Maar ik denk ook aan de theoretische begrips vorming door mannen alsNEWTON,CLAiRAUT,D'ALEMBERT, Laplace, Green, Gauss, Stokes, Molodenski enz. wier theorieën op het gebied van wiskunde, fysica en de mechanica eerst thans tot volle ontwikkeling komen. De tweede opmerking geeft me de vrijheid om ook aandacht te besteden aan alles, wat er verder enerzijds aan theoretische begrips vorming en anderzijds aan het verzamelen van waarnemingen en het bewerken daarvan met betrekking tot het zwaartekrachtsveld van de aarde geschiedt. Hierbij denk ik bijv. aan het zwaartekrachts- onderzoek, dat zich richt op de vele zwaartekrachtswaarnemingen, welke aan de aardoppervlakte, zowel op land als op zee zijn geschied. Men maakt in de geodesie op tweeledige wijze gebruik van kunst manen en van de banen die ze beschrijven: ie. Op meetkundige wijze: De kunstmanen bieden nl. de mogelijkheid om een ruimtelijke triangulatie op te bouwen met behulp waarvan men de onder linge ligging van punten op het aardoppervlak kan bepalen. Vóór 1957 en uiteraard ook thans nog wel, geschiedde en ge- 240

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 6