50 Men kan uit de voorgaande formules en de beteekenis van den k factor afleiden, dat een verschil van 20% in die intensi- M teit het bedrag van g? en dus ook van de correctie der boussole-aflezing niet merkbaar zal beinvloeden. Intusschen zijn we tot een tamelijk uitgebreide bewer king gekomen om het boussole-azimuth te verbeteren tot kaart-azimuth, hetwelk voor coördinatenberekening moet worden gebruikt. Daarvoor moeten wij immers zeker 12 tour-aflezingen doen om de correctie der boussole op de standplaats te kennen. Met het maken der grafische voorstel lingen, enz. enz. mee wordt de samenstelling van zulk een correctietafel van een theodoliet-boussole reeds een tamelijk omvangrijk werk. Maar vooral het feit, dat van elke meting die correctie voor elke boussole-aflezing afzonderlijk uit deze tabel moet worden afgeleid en ook daardoor voor elke coördinaten- berekening het werk belangrijk wordt vermeerderd, maakt het noodzakelijk, aan den instrumentmaker den eisch te stellen, dat voor theodoliet-boussoles deugdelijk materiaal worde gebruikt. Hij moet zijn materiaal kunnen beoordee- len, hij moet dat materiaal op ijzerverontreiniging kunnen onderzoeken en hij mag er zich niet op beroepen, dat hij geen betere ruwstof kon krijgen. In dit opzicht schieten onze Nederlandsche instrument makers helaas te kort. De vóór den grooten wereldoorlog hier ontvangen theodo liet-boussoles van Duitsch fabrikaat voldeden echter wel aan de hoogste eischen. Daarentegen waren niet alleen de tus- schen 1891 en 1896 ontvangen kleine boussole-instrumenten van Becker en Buddingh dikwijls belangrijk ijzerhoudend, maar ook de in 1918 ontvangen 11 theodoliet-boussole van de firma de Koningh vertoonen dit hinderlijk gebrek. Men schijnt nu eenmaal in Nederland zeer onverschillig te zijn ten opzichte van alles wat landmetersboussoles betreft, omdat deze immers zulke „onzuivere instrumenten" heeten te zijn.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1920 | | pagina 11