54 waarvan de som der drie hoeken steeds meer dan 180 graden bedraagt Hoe grooter driehoek, hoe aanzienlijker het ver schil. Evenwijdige rechte lijnen, zooals wij die teekenen, hebben zij niet. (Vergelijk onze aardparallellen). Wat zullen zij lachen om onze naiviteit, als wij hun het zoogenaamde „elfde axioma van Euclides" voorlezen, hetwelk luidt, dat ééne en ook slechts ééne rechte lijn evenwijdig aan een andere gegeven rechte lijn door een daarbuiten gelegen punt kan worden getrokken. Hun meetinstrumenten behoeven lang niet zoo ingewik keld te zijn als de onze. Gelukkige landmeters, die niets te maken hebben met waterpassen en hoogtemeten; die nooit last hebben van het zwaard van Damocles, dat hen in letterlijken zin boven het hoofd hangt. Van deze zalige oorden in één sprong naar het drie afmetingen-stelsel, naar onze moeder-aarde, de wereld van Door het draaien van driehoek 111 om een der zijden, m. a. w. door van het twee- in het drie-afmetingen-sys teem te verzeilen, moest 111 wel tijdens deze handeling zorg en smart en bolsjewiki. Gelijk de individuen uit het twee-dimensiesysteem de con gruentie van de driehoeken 1 en 111 niet konden bewijzen, zoo kunnen ook wij niet aan- toonen, dat de symmetrische viervlakken IV en V elkan der zouden kunnen bedekken. Wat zullen nu individuen uit het vier-afmetingen-stelsel een schik hebben over onze ver legenheid. Zij roepen ons on geduldig toe: Mensch, wentel een van de tetraheders toch om in de vierde dimensie en ge hebt gevonden, wat ge zoekt.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1920 | | pagina 15