44 rechten werden dus geregeld. Belastingen zouden worden geheven, een kadaster werd ingesteld en de openbaarheid der registers voorgeschreven. De Jonge teekent o. m. in een noot bij het statuut van 18 Augustus 1620 aan In de nieuw aan te leggen stad werden de gronden in erfpacht ter bebouwing uitgegeven. Bovendien treft men nog in het leenregister eenige acten aan, waarbij gronden als erfelijke leenen worden gegeven. Zoodanige acte luidde dan bijv.„Jan Pietrsz. Coen, Gou- „verneur-Generael wegen den staet der Vereenigde Neder landen in Indien, heeft aen Dirck Jemming, oudt sabandaer, „op syn versouck te leen gegeven en vergundt, gelyck syne „Ed. te leen geeft en vergundt mits desen, sekeren clappus „thuyn, omtrent een half myle buyten deser stede gelegen, „aen de Oostsyde van de groote rivier, lang synde, enz, „(volgt de omschrijving en begrenzing van het perceel), in „den omvang te samen 644 roeden, welcke thuyn voors. „Jemming, mitsgaders syne wettige erfgenamen van handt „tot handt in leninge genieten en besitten sullen op naervol- „gende conditiën „ten eersten, sal de besitter tot een erkentenisse des leens „verplicht wesen, in tydt van noodt den heer van 't landt „behoorlycken dienst en getrouwe assistentie, gelyck een „leenheer toestaet naer vermogen te presteren „ten tweeden, sal gehouden wesen de thienden van alle „vruchten en incomen des thuyns aen de Heer oprechtelyck „te betalen; „ten derden, de tafel van d' Heer Generael en Raden van „Indien dagelycks met touack en vruchten nae tydts gele- genheyt te voorsien „ten vierden, voors. thuyn behoorlyck te onderhouden, aen „te planten, cultiveren en verbeteren ten vyfden, sal niet vermogen 't leen te veralieneren, son- „der consent van d' Heer en wanneer hem toegelaten werdt, ,,'t leen te vercoopen, sal d'Heer 't gerechte vierdepart tot

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 10