46 - beginselen aanvaard omtrent een nieuw Indisch bezoldigings stelsel, welke hierop neerkomen a. de bezoldigingen der inheemsche werkkrachten worden zonder onderscheid van landaard geregeld naar de eischen, welke de inheemsche maatschappij stelt b. een abnormale, hoogere maatstaf wordt aangelegd voor geïmporteerde werkkrachten, voorzoover noodig om hen naar Indië te lokken en voor zoolang die import onont beerlijk is. Op de sedert ontbonden commissie tot overweging van een Indisch bezoldigingsstelsel rustte de taak die beginselen tot een practisch bruikbaar geheel uit te werken. Bedoelde commissie is met haren arbeid gereed gekomen, doch er niet in geslaagd een scheidingslijn tusschen inheem- schen en uitheemschen te formuleeren, welke reeds dadelijk bruikbaar is, zonder schade te doen aan de werving en de Indische onderwijsinrichtingen te deprecieeren. In een normaal land regelen zich de bezoldigingen der werknemers naar de eischen, welke de inheemsche maat schappij stelt. Dit is noodzakelijk en vanzelfsprekend, aangezien overbetaling voert tot opschroeving van den levensstandaard en ontwrichting van de maatschappij zonder daadwerkelijk voordeelig effect voor de werknemers. Immers het budget eischt tegenover de verhoogde uitgaven meerdere inkomsten. Voor den staat beteekent zulks verhooging van belasting en invoering van nieuwe fiscale rechten, terwijl de particuliere werkgevers compensatie zoeken in prijsverhooging hunner producten. Tot welke noodlottige gevolgen deze wisselwerking kan leiden leert de geschiedenis der laatste jaren. Het is duidelijk dat ook hier te lande als hoofdbeginsel zal moeten gelden, dat de landsdienaren worden bezoldigd naar den normalen inheemschen levensstandaard, a. Dit desideratum kan het dichtst benaderd worden ten aanzien van de werkkrachten, welke een specifiek in heemsche opleiding hebben genoten. De levensstan-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 12