49 - Wat de medetelling van voorpractijk betreft zal voor de inheemschen in hoofdzaak hetzelfde moeten gelden als voor de importkrachten voorgesteld, behoudens dat voorshands buiten beschouwing moet worden gelaten de verloftijd, omdat nog overwogen zal moeten worden of de inheemschen, dienende in gemengde betrekkingen, wel aanspraak op buitenlandsch verlof krijgen. In het ontkennend geval zullen uiteraard, waar noodig, uitzonderingsbepalingen zijn te treffen voor reeds in dienst zijnden. Doet zich het geval voor, dat een inheemsche kan wijzen op voorpractijk in Europa, dan lijkt het niet meer dan billijk dat die tijd op gelijken voet wordt gewaardeerd als voorpractijk hier te lande. Evenzoo zal de tijd, krachtens opdracht buiten Ned.-Indië doorgebracht, ten volle zijn mede te tellen. In de memorie van toelichting op de algemeene wedde- herziening is gewezen op de wenschelijkheid van snelle opklimming der wedden in de eerste jaren, aangezien in die jaren, waarin gewoonlijk de gezinsvorming begint, de uit gaven snel toenemen. Later treedt de toeneming der uitgaven voor studie van kinderen meer naar voren als een reden om het bedrag der verhoogingen grooter te doen zijn dan in de eerste jaren. In het algemeen is sedert geruimen tijd ook voor de in heemschen wenschelijkheid gevoeld het eindsalaris na een niet te langen tijd bereikbaar te stellen. In verband hiermede verdient het wellicht aanbeveling in deze zooveel mogelijk de periodiciteit der import-salarissen te volgen en het eindsalaris in het algemeen bereikbaar te stellen na 18 jaar dienst. Eenig voorbehoud is echter nood zakelijk, aangezien nog niet alle consequenties daarvan kunnen worden overzien. Tenslotte verdient de vraag overweging, hoe zal zijn te handelen ten aanzien van bezoldigingen, welke bij de nivel leering moeilijkheden zullen geven, omdat zij reeds thans in verhouding tot andere weddeschalen te hoog zijn. Dadelijke

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 15