gedurende het grootste gedeelte als criterium moet worden aangenomen. Tot deze feitelijke onjuistheidimmers in tal van gevallen behoort het kind van den zuiveren immigrant in werkelijk heid noch subjectief nóch objectief tot de groep der inheemscheis de Commissie gekomen om een reden, die alle aandacht verdient. Een meer reëel criterium ter aanduiding van in Indië thuisbehoorenden, een criterium waarbij men zich niet enkel tot den status der ouders zou hebben te bepalen, wil zij niet aanvaarden, omdat een daarop gebouwd stelsel zich in een voor den Indischen Europeaan verwerpelijken vorm zou uiten. Ook als overgangsmaatregel acht de Commissie blijkens het verslag zulk een stelsel principiëel onaanvaardbaar. Hoewel de Commissie het niet uitspreekt, mag wel worden aangenomen dat zij zich heeft laten leiden door dezen ge- dachtengangde onvermijdelijke indeeling bij de inheemsche groep van Europeanen, die blijvend, van geslacht op geslacht, in Indië gevestigd zijn, is voor velen hunner onaannemelijk, omdat zij daardoor onderscheiden worden van eigenlijk gezegde uitheemsche Europeanen, met wie zij tot dusver op één lijn stonden; die indeeling wordt echter gemakkelijker aanvaard, naarmate het aantal in uitzonderings positie blijvende Europeanen beperkt wordt. Deze gedachtengang is alleszins te billijken. Een goede politiek—ook, maar niet uitsluitend tegenover de blijvend hier gevestigde Europeanen—eischt ongetwijfeld de groep der onvermijdelijk bevoorrechte uitheemsche Europeanen zóó eng te begrenzen als met 's Lands belang, het belang der personeelsvoorziening, vereenigbaar is. Op dien grond zou de scheidingslijn der Commissie i n beginsel door de Regeering aanvaard kunnen worden als eindoplossing van het bezoldigingsvraagstuk. De Commissie heeft echter terecht ingezien, dat haar stelsel voorloopig nog niet practisch toe te passen is. Niet alleen is het, zooals zij zelf zegt, noodig, vooraf het aantal onderwijsinrichtingen in Indië dusdanig uit te breiden, dat

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 21