- 57 - worden vervuld, ook door de laatsten het hooge import traktement zou worden genoten, terwijl de salarisregelingen, voor betrekkingen, waarin alleen inheemsche werkkrachten worden geplaatst, op normaal peil zouden moeten blijven. Welke consequenties hierin opgesloten liggen, is het best te demonstreeren aan de gemengde betrekkingen bij het onderwijs, welke vervuld worden door onderwijzers met hoofd en hulpakte of' daarmede gelijkwaardige bevoegdheden. Ieder is het over eens, dat zulke leerkrachten op zoo groot mogelijke schaal in Indië moeten worden opgeleid. Volgens de Commissie zouden zij gedurende het overgangs tijdperk even hoog bezoldigd moeten worden als de uitge zonden onderwijskrachten. Worden de nivelleeringsvoorstellen aanvaard, dan zullen hoofdaktebezitters een aanvangstrak- tement genieten van f400.— 's maands en als schoolhoofd een eind tractement van f 1000.— s maands. Voor uitgezon den hulponderwijzers(essen), voor de herziening van wier bezoldiging nog voorstellen zullen volgen, moge veronder- stellenderwijs een oogenblik worden aangenomen, dat aanvangs- en eindtraktement om en bij de f 300.— en £750.— 's maands zullen bedragen. Als direct financiëel gevolg van het overgangsstelsel der Commissie moet al dadelijk worden genoteerd, dat de kweekscholen voor alle landaarden jarenlang veel te dure werkkrachten afleveren. (Volgens een in de Locomotief verschenen opstel van twee deelnemers aan de onlangs door een aantal onderwijsdeskundigen ondernomen reis naar de Philippijnen, genieten van de inheemsche onderwijzers al daar—die met Engelsch als voertaal les geven-slechts 8°/o meer dan 50 pesos, dus f75—, 's maands traktement.) Het zelfde geldt voor de Technische Hoogeschool en andere nog te stichten onderwijsinrichtingen (o. a. de binnenkort ter hand te nemen opleiding van ambachtonderwijzers). Maar daartoe kan de schade niet beperkt blijven, aange zien niet aan te nemen is, dat de Regeering lang weerstand zal kunnen bieden aan de optrekkende werking van die te

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 23