58 - hooge salarissen ten opzichte van alle groepen van hier te lande opgeleide ambtenaren. De kweekscholen voor alle landaarden, waarin de hoogere kweekscholen moeten worden opgelost, zullen evenals deze laatste haar leerlingen ten deele betrekken uit de voorlaatste klasse der gewone kweekscholen, welke abituriënten volgens de aanhangige nivelleeringsvoorstellen voor inheemsche werk krachten een automatisch eindtractement zullen genieten van f 250. 's maands (hoofden van 2de klasse scholen en met hen gelijkgestelden f275.'s maands). Hoelang meent men die bedragen te kunnen handhaven, wanneer dezelfde per sonen, 2 of 4 jaren langer opgeleid aan de kweekschool voor alle landaarden, respectievelijk tot f 750.—en f 1000.— 's maands kunnen komen? Kan men van Inlandsche bestuurs ambtenaren en rechtskundigen, Indische veeartsen en land- bouwleeraren vergen, dat zij genoegen nemen met een automatisch eindtractement van f 450..'s maands, wanneer de omstreeks even lang opgeleide onderwijzer met het laagste diploma der kweekschool voor alle landaarden het tot f 750.— brengt? En hoelang zal men het volhouden tegenover de Indische artsen, wier moeilijke opleiding vier jaar duurt en die volgens de nivelleeringsvoorstellen een eindtractement van f 700.zullen genieten? Zulke wanverhoudingen zijn desnoods gedurende enkele jaren aan te zien, wanneer een zeer korte overgangstoestand ze onvermijdelijk maakt, maar niet gedurende het overgangs tijdperk van niet te ramen duur (zeker meer dan 20 jaren), waarvoor de Commissie haar „tijdelijke" oplossing aanbe veelt. De daardoor ontstaande chaos zou onvermijdelijk eindigen met een even algemeene als noodelocze opdrijving van alle tractementen voor inheemsche landsdienaren. De Commissie heeft zich voorts in het geheel geen re kenschap gegeven van de zeer ernstige moeilijkheden, welke bij opvolging van haar voorstel gedurende het overgangs tijdperk zich zouden voordoen bij de verdeeling van leerlingen over de verschillende vakscholen. Een ware wedloop zou

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 24