of voormalig ingezetene van Indië (B), tenzij de vader van den laatste (C) ingezetene van een land in Europa was, moeten naar beide zijden uitzonderingen op den regel mogelijk zijn. (Door de gespatieerde toevoeging wijkt de regel af van de in beginsel door de Commissie aanbe volen scheidingslijn. Mocht in de mogelijkheid van uitzonderin gen op dien regel overwegend bezwaar worden gezien, dan zou deze desnoods als vaste regel aangenomen kunnen worden). Wanneer ook C in Indië gevestigd is of geweest is, zal dus in den regel A tot de inheemsche groep moeten worden gerekend. Het kan echter zijn, dat duidelijk sprekende feiten bijv. dat B voor of na zijn Indische loopbaan een betrek king in Nederland bekleed heeft of bekleedtde conclusie, dat Indië het vaderland van A is, in strijd doen zijn met de werkelijkheid. Omgekeerd kan het voorkomen, dat A, hoewel C nooit in Indië is geweest, feitelijk tot de inheem sche groep behoort, doordat zijn gerepatrieerde vader hem in Indië achtergelaten en aan de zorgen van anderen toe vertrouwd heeft. De taak van de schiftingscommissie zal stellig geen ge makkelijke zijn en ook overigens spreekt het wel van zelf, dat de hier aangegeven oplossing niet in allen deele bevre digend is. Een ander stelsel voor het overgangstijdperk, waaraan minder groote bezwaren verbonden zijn, zal echter wel niet te vinden zijn. Overigens moeten de bezwaren, welke de hier aanbevolen oplossing oplevert, ook niet worden overdreven. Zij brengt natuurlijk geen verandering in de positie der thans in dienst zijnde ambtenaren, voor wie in ieder geval het stelsel- 1913 onverkort gehandhaafd zal blijven. Te hunnen aanzien blijft derhalve de regel gelden, dat bij het bekleeden van gelijke betrekkingen en het voldoen aan gelijke voorwaarden, allen zonder onderscheid aan gelijke dienstvoorwaarden onder worpen zijn. (Dit vereischt nog regeling voor pensioenen, buitenlandsche verloven enz.). De handhaving van dien regel zou voorts uitgestrekt moeten worden tot hen, die bij de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 26