- 61 invoering van de scheidingslijn voor bepaalde betrekkingen in opleiding zijn, b. v. de studenten aan de Technische Hooge- school te Bandoeng. Het nadeel voor de inheemsche groep.meer lucrum cessans dan damnum emergenskomt dus hierop neer, dat de daarbij ingedeelden in de toekomst enkel op normale Indische voorwaarden in Indischen dienst kunnen treden. Zij komen dus voor de keuze te staan of die dienst aanneme lijk voor hen is of niet. Worden nu de tractementen voor de inheemsche landsdienaren zoo geregeld, dat daardoor een behoorlijk bestaan gewaarborgd is, dan zal die vraag al dadelijk door zeer velen bevestigend beantwoord kun nen worden. Dit geldt ook voor tal van blijvend hier ge vestigde Europeanen, van wie een niet gering deel geplaatst is in betrekkingen, waarvoor thans reeds salarisregelingen van kracht zijn, die geacht kunnen worden op inheemsche basis te staan. De zoon van een lageren kantoorambtenaar, die gebruik maakt van de gunstige opleidingsvoorwaarden om het hoogste diploma der kweekschool voor alle landaar den te behalen, waarmee hij het ten minste tot schoolhoofd kan brengen (voorgesteld eindtractement f 650.— s maands), heeft geen tropentoelage noodig om in betere conditie te komen dan zijn vader. En zóó zijn er zeer velen, voor wie de invoering van het nieuwe stelsel geen maatschappelijke schade behoeft te beteekenen. Het aantal gevallen, dat iemand den Indischen staatsdienst op de voor de inheemsche groep vastgestelde voorwaarden onaannemelijk moet achten, omdat hij daardoor in vergelijking met de positie van zijn vader een stap terug zou doen op den maatschappelijken ladder, kan betrekkelijk niet groot zijn. En dat de staatsdienst zoo iemand geen begeerlijke plaats biedt -- wat toch ook in andere landen wel voorkomtbeteekent ten slotte niet meer dan dat hij zijn heil zal moeten zoeken in het par ticuliere. De bezwaren, waarover heengestapt moet worden om de hiervoren aangegeven oplossing te aanvaarden, worden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 27