duidelijke blijken. Er blijkt toch uit dat verslag niet alleen, dat een spoedige invoering van de door vorenbedoelde Re- geeringsadviseurs gewenschte „scheidingslijn" niet alleen den Staatsdienst zoude ontwrichten, maar ook, welke zeer nadee- lige politieke gevolgen verwacht moeten worden voor den Indo-Europeaan, die zou worden weggedrukt naar de andere zijde van de scheidingslijn, dan waarop hij zich thans bevindt. De door de Commissie terecht gestelde eisch om ontoelaat bare politieke gevolgen te vermijden, leidde haar ten slotte tot de formuleering van eene scheidingslijn, die in afzienbaren tijd niet ingevoerd kan worden en derhalve practisch onbruikbaar is. Aanvaarding dier formule „in beginsel, zoo als de Nota wil, zoude waardeloos zijn. De nieuwe poging tot formuleering van eene scheidingslijn, welke in de Nota wordt gedaan, maakt de zaak niet beter. Onder deze omstandigheden is er aanleiding, om evenals ten aanzien van de politieke gevolgen eener oplossing met scheidingslijn geschied is, ook ten aanzien van de economische gevolgen eener oplossing zonder scheidingslijn een meer nauwkeurig onderzoek in te stellen, dan tot nog toe geschied, althans openbaar gemaakt is. Ondergeteekende veroorlooft zich dienaangaande het volgende op te merken. Bij de bekendmaking van de beginselen-1913 in de Javasche Courant van 22 Augustus No. 67 werd tevens aangekondigd, dat het in de bedoeling lag, die beginselen geleidelijk tot practische toepasing te brengen. Tegenover de voorstelling, die somwijken gegeven wordt, alsof deze beginselen thans nog pas in een eerste stadium van toepas sing zouden zijn, past de opmerking, dat unificatie van bezoldigingen geheel of grootendeels werden doorgevoerd bij de belangrijkste diensttakken van de Departementen van Financiën, Landbouw, Nijverheid en Handel, Burgerlijke Openbare Werken, Gouvernementsbedrijven, Oorlog en Marine. Voor verdere unificatie komen dan ook in hoofd zaak alleen nog de Departementen van Justitie, Binnenlandsch Bestuur, Onderwijs en Eeredienst in aanmerking. Ofschoon

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 31