67 - worden, dan dat de scheidingslijn op de schalen van het ontwerp geen of weinig invloed uitgeoefend heeft. Dat de scheidingslijn eene ontwrichting zoude kunnen voorkomen, die anders onvermijdelijk zoude wezen, is dan ook, op zijn minst genomen, uiterst twijfelachtig. Blijkens de Nota wordt door den steller daarvan bovenal gevreesd voor de optrekkende werking van de abnormaal hooge salarissen der geïmporteerde krachten. Aan die op trekkende werking behoort naar de meening van onderge- teekende weerstand te worden geboden, niet door de invoering van een politiek-onverdedigbare scheidingslijn, maar door het aantal plaatsen in de rangen der importkrach ten zooveel doenlijk te beperken en daartoe voor inheemsche krachten alleen toegang te geven door de nauwe poorten van vergelijkende examens. Op welke wijze de ondergeteekende zich eene zoover mogelijk gaande beperking van het aantal importkrachten denkt, zette hij uiteen in de vergadering van den Volksraad van 8 Januari 1920 (Tweede gewone zitting 1919, Han delingen blz. 632—634). Vergelijkende examens denkt hij zich in 't bijzonder voor de zgn. Kweekscholen voor alle landaarden, waarin inheeemsche jongelieden zullen worden opgeleid en na verwerving van de hulp- en de hoofdakte zullen worden toegelaten tot de bezoldigingen, die volgens de nivelleeringsvoorstellen aan geïmporteerde houders dier akten zullen worden toegekend. Hij ontveinst zich niet, dat naar die vergelijkende examens een geweldige toeloop van leerlingen zal gaan stroomen en dat de afgewezenen in hunne verwachtingen zeer zullen worden gedupeerd, maar meent dit kwade gevolg te moeten en te mogen aanvaar den. Hij stelt daartegenover bovendien het goede gevolg, dat alleen de allerbesten tot de hoogere rangen zullen wor den toegelaten. Wordt met het vorenstaande ingestemd, dan is er niet alleen voor de naaste, maar ook voor de verdere toekomst geen voldoende aanleiding voor de vrees voor economische

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 33