- 68 ontwrichting als gevolg van een volledige doorvoering van het unificatie-beginsel op het gebied der bezoldigingen, Ondergeteekende, die ten volle heeft kunnen instemmen met de zeer groote bezwaren van politieken aard, die in het Verslag der bezoldigingscommissie werden aangevoerd tegen eene spoedige invoering eener scheidingslijn, meent dat bij de uiteindelijke beslissing in het zoo gewichtige bezoldigingsvraagstuk aan economische motieven geen over wegende beteekenis mag en moet worden toegekend en dat derhalve vastgehouden behoort te worden aan het in 1913 gestelde, zoo rechtvaardige beginsel: gelijke monniken, gelijke kappen. DE CURVIGRAAF VAN MORIN. Systeem Jourgueil). In „H. MORIN Petit catalogue général 1921 1922" staat het een en ander over de curvigraaf, een instrument, ver vaardigd volgens de gegevens van den Heer Jourgueil, cantonaal-opzichter van de wegen. Hoewel het instrument er niet volledig in beschreven staat, zijn de teekeningen en de gebruiksaanwijzing zoo duidelijk, dat men het vernuftige beginsel, waarop het instrument berust, daaruit kan afleiden. De curvigraaf dient hoofdzakelijk voor het uitzetten van bogen, vaarvan de tangentpunten reeds be paald z ij n, of voor het verifieeren van tracé's. Noch lengtemetingen, noch berekeningen zijn hiervoor vereischt, en men werkt er zoo vlug mee, dat slechts eenige minu ten noodig zijn/om elke willekeurige boog uit te zetten door middel van absoluut willekeurig gekozen tusschenpunten, welke tusschenpunten men dus naar verkiezing dicht bij elkaar kan nemen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 34