-7 6 - jongelieden der hoogere burgerscholen, die om financiëele of andere redenen niet in staat waren op eigen kosten in Neder land verder te studeeren, voor den Indischen kadastralen dienst aan te werven en als leerling op dien cursus te plaatsen. Deze eerste leerlingen deden zeer hun best en ook na afloop van den tweejarigen leergang tijdens hun practische opleiding aan een kadasterkantoor, toonden zij leerzaam te zijn en bovendien de reeds verworven theoretische kennis hoofdzakelijk door zelfstudie genoeg te kunnen uitbreiden om, na een of twee jaar op die kantoren werkzaam te zijn geweest, zich met gunstig gevolg aan het landmetersexamen te onderwerpen. In dezen gunstigen toestand kwam echter langzamerhand verandering. Ook door de gewijzigde tijdsomstandigheden daalde het peil der leerlingen; het leeftijdsgemiddelde op het tijdstip van toelating nam toe ende laatste landme tersexamens wezen het uitde hoeveelheid kennis nam af. Het bleek zelfs, dat over het algemeen deze candidaat- landmeters een belangrijk deel van het hun op den cursus onderwezene gedurende de practische opleiding waren vergeten en dat zij in dien tijd zoo goed als niet hadden voortgebouwd op de in die cursusjaren verkregen kennis, Een groote factor is hierbij echter ook de minder intensie ve opleiding aan den cursus, waartoe noodgedwongen is moeten worden afgedaald door het toenemend aantal leer lingen voor de lagere betrekkingen, terwijl een daaraan evenredige vermeerdering van het aantal hoogere leerkrach ten, te kiezen uit de hoogere vakkundigen van het kadaster, vanwege het groote tekort in die groep was uitgesloten. Ook elders is een soortgelijke ondervinding opgedaan. Het is gebleken dat de studiezin in de laatste jaren sterk verminderd is en dat daarom vrije vakexamens thans meer en meer moeten worden vervangen door eindexamens van strenge vakscholen, werkende volgens een stelsel waarbij de leerling verplicht is, de lessen geregeld te volgen enbe houdens zeer goede redenengeen cursusjaren mag herhalen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 42