77 Op deze beginselen nu berust de onlangs opgerichte landmeters-cursus aan de landbouw-hoogeschool te Wa- geningen. De opleiding van landmeters voor het Nederlandsch kadaster kent daarenboven echter ook nog de practische op-proef-stelling vóór het begin der eigenlijke studie. De mededingende abituriënten der H.B.S.-5, die de beste ge tuigschriften kunnen overleggenin Nederland overtreft het aanbod nog eenigszins de vraag-—, worden n. 1. gedurende 10 maanden geplaatst aan een kadasterkantoor onder een landmeter, die tegen een matige gratificatie op zich neemt met den candidaat de lagere wiskunde te herhalen, daaraan eenige uitbreiding te geven en hem te bekwamen in de elementaire methoden van landmeten, teekenen, kadastrale boekhouding e. d. m. zooals dit hier te lande aan het lager vakkundig personeel wordt bijgebracht. Door dit stelsel kan de candidaat uit eigen aanschouwing zijn toekomstigen werkkring leeren kennen, beoordeelen of deze hem aanstaat en in het bevestigend geval de theoretische studie aan de hoogeschool met meer vrucht en minder inspanning volgen, terwijl de met zijn leiding belaste landmeter kan beoordee len of hij aanleg en ambitie voor het vak heeft. Het heeft een punt van nauwgezette overweging uitge maakt of de opleiding in lndië niet kon worden gereorga niseerd in den trant van die in Nederland, door: le. het practijkjaar aan de theoretische opleiding aan den cursus te Bandoeng te doen voorafgaan 2e. den duur dier theoretische opleiding te brengen van twee op drie jaar, in overeenstemming met de oplei ding aan de Wageningsch landbouwhoogeschool 3e. de studeerenden aan den opleidingscursus die colleges aan de technische hoogeschool te Bandoeng te doen volgen, welke voor den landmeter van belang zijn (dus b. v. die in hoogere wiskunde, geodesie en foutenleer). Hiervan moest evenwel om de volgende redenen worden afgezien. Daar de gestadige ontwikkeling van Nederlandsch- ïndië noodzakelijk ook steeds aanzienlijker uitbreiding van

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 43