78 het kadasterpersoneel ten gevolge zal hebben, moet er naar gestreefd worden het aantal hoogste vakkundigen zoo laag mogelijk te houdenhet ontbrekende aantal werkkrachten, voor die uitbreiding vereischt, zou kunnen bestaan uit landmeetkundigen met wat lagere vakkennis doch in oplei ding en algemeene ontwikkeling staande boven de laagste landmeetkundigen, de tegenwoordige mantri's van het kadas ter. Deze middelbare en laagste vakkundigen zullen aan den cursus te Bandoeng opgeleid dienen te worden. De opleiding van die twee groepen zal, ook in verband met de uitbreiding van dien leergang ten behoeve van andere diensttakken, meer dan genoeg eischen van de werkkracht van één directeur, terwijl voldoende versterking van het onderwijzend personeel om de hierboven reeds vermelde reden niet mogelijk is. Ook de gedeeltelijke of geheele overbrenging van de theo retische opleiding naar de technische hoogeschool te Bandoeng stuit op verschillende bezwaren. In de eerste plaats de tijd, die daarmede gemoeid zou zijn, en dan de daaraan verbonden hooge kosten, beide in verband met de omstandigheid dat deze universiteit dan belangrijk zou moeten worden uitge breid. Wanneer eenmaal het corps landmeters op sterkte is gebracht, zullen jaarlijks slechts enkele adspiranten in oplei ding behoeven te worden genomen en de kosten der uit breiding zouden daarmede niet in verhouding staan. Al deze bezwaren zullen zijn te ondervangen door de hoogere opleiding der landmeters te Wageningen te doen geschieden, alwaar een aan het vooropgezet doel beantwoor dende inrichting reeds bestaateen oplossing, waaraan niet alleen geen kosten van onderwijsuitbreiding zijn verbonden, maar welke in de naaste toekomst zelfs bezuiniging van algemee ne kosten zal mede brengen, zooals hieronder wordt becijferd. Alvorens tot dien Nederlandschen cursus te worden toege laten zullen de candidaat-landmeters gedurende hoogstens een jaar op proef worden te werk gesteld op een kadastraal kantoor op een toelage van f 150,of f 80.— 's maands,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 44