- 40 gevolge van den naijver der belegeraars nog in het bezit der Hollanders. De stad Jacatra werd bestormd en de over winning was volkomen. Coen kon aan de Bewindhebbers schrijven, wij hebben ,,voet en dominie in 't landt van Java becomenHet fondament van soo lange gewenste rendez-vous is nu geleyt." De grondslag der stad Batavia, die eens zou worden geroemd „als de koninginne van het Oosten", was nu verzekerd. In zijn opstel „Over de belegering van het fort Jacatra" zegt J. W. IJzerman „Er heeft een teekening van de versterking bestaan, door Coen bij zijn schrijven van 5 Augustus (De Jonge IV pag. 183) aan de Heeren XVII gezonden,Dit ontwerp van de oude versterking, dat z-ooals De Jonge in de noot op pag, 183 aantee- kent, zou berusten in het Rijksarchief, is daar niet aan wezig, en zoover kan worden nagegaan, daar ook nimmer geweest. Er heerscht hier verwarring met een ander plan het project van het nieuwe fort, waarvan melding gemaakt wordt in Coen's missive van den 7den October Het origineel 2), groot 34 X 42*/2 cM, en geteekend op de schaal 25 Rijnl. Roeden op den duim, geeft een beeld van het fort Jacatra en omgeving in 1619 en maakt deel uit van de kaartenverzameling van het Algemeen Rijksarchief. Het nieuwe fort, groot 50 quadraat Roeden en in welks westfront het oostfront van de oude versterking is opge nomen, komt, op dezen platten grond voor in gestippelde lijnen, het oude fort in volle lijnen. Bijdr T. L. en V. kunde Deel 73. 2) In Bijdr. T. L. en V. kunde Deel 73. komt voor een reproductie van bedoelde kaart, waarvan hier een schets is gegeven.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 6