43 en een college van schepenen ingesteld om „als wethouders deser stede alle justitie in civile saecken te administreren ende exerceren." Het plakaat van 18 Augustus 1620 schreef o. m. voor: „aengaende de uytgegeven erven ende fruytboomen, dat men deselve hout als té leene gegeven, de besitters ofte bruckers van dien, ende dat derhalven in tyden ende wyle, als het den Heere Generael ende synen Raden ooirbaer sal duncken, by de voors. besitters ende bruckers hiervan be- hoorlycke recognytie sal worden gedaen ende betaelt sooda- nige thyns ofte erfpachte als met rype deliberatie van raden na gelegentheyt van saeken, daerop gestelt sal worden middelertyt sullen balliu ende schepenen voorn, binnen haer district de erven ende fruytboomen, die uytgegeven syn, pertinentelyck opteyckenen met de namen van de bruckers derselver, ende houdende van alles goet register, expresse- lyck verbieden dat niemant, wie hy zy, eenige erven, huysen ofte fruytboomen vercoopen, transporteren, veralineren ofte met hypoteecq, constitutien van renten ofte verpandinge belasten en sal sonder hunluyden sulcx eerst ende alvooren aen te geven opdat daervan by der secretarie protocol ge houden ende een yder de beswaernisse daerop staende weten mach, ende niemant in cas van preferentie en werden in syne gerechticheyt verkort." Het plakaat van 28 Augustus 1620 bepaalde als aanvulling „dat niemant van de burgerye ofte andere, wie hy sy sich vervorderen sal eenige huysen, erven, fruytboomen (die men hout als haer te leen gegeven, omme schier offmorgen alst d'hooge overheyt sal gelieven, daervan behoorlycke recogny tie te doen) te vercoopen, transporteren, veralineren ofte met hypoteecq, constitutien van renten ofte verpandinge belasten sonder kennisse van twee schepenen deser stede, opdat daer van by den secretaris behoorlyck protocol mach worden gehouden." De uitgift» van gronden of van vruchtboomen, de wijze van overdracht en bezwaren dier onroerende goederen en

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1921 | | pagina 9