11 - Het is duidelijk, dat hierdoor de salaris-vermindering wordt gesupprimeerd, terwijl de vraag kan worden gesteld, of door een rondschrijven van het diensthoofd een gedeelte van een bij ordonnantie vastgesteld tarief waardeloos kan worden gemaakt, met betrekking tot erfpachtsaanvragen op Java en Madoera Dat de wijze van kostenberekening, aan de hand gedaan in alinea (4) van het rondschrijven No. 1634, practisch de billijkheid in het gedrang brengt, is betrekkelijk. Bij de vaststelling der ruim berekende zelfkosten ad f 800.(zie de toelichting) kan het oog slechts in hoofdzaak, of meer uitsluitend gericht geweest zijn op erfpachtsaanvragen van aller-eenvoudigste vorm en gesteldheid. Een algemeen gemiddelde vast te stellen om daarvan uitgaande de billijkheid te toetsen, lijkt mij niet wel mogelijk, omdat het bedrag der zelfkosten zoo nauw samenhangt met verschillende factoren als buitenomtrek, uitmeting van enclaves, wegen, rivieren, kampongs of nederzettingen en andere details, terwijl in niet mindere mate van invloed is de gesteldheid van den bodem (vlak of geaccidenteerd terrein, zwaar bergterrein, moeras, open of begroeid e. d.). Ook de vereischte aansluitingen dragen niet zelden bij tot verhooging der kosten voor den Lande. Bij eene berekening der zelfkosten voor eenige aan de kadas trale bewaring te Batavia afgehandelde en nog in behandeling zijnde groote erfpachtsaanvragen blijkt dan ook, dat in geen enkel geval deze uitgaven beneden het ruim berekende bedrag van f 0.57 per H. A. blijft. Voor een aaneengesloten vlak terrein van 2000 H. A. gelegen aan het strand en gemeten door een der beste erfpacht-meters, bedragen de zelfkosten reeds i f 1200.—, waarbij nog niet gevoegd zijn de salarissen van den inspecteur en het verder met de verificatie belaste per soneel. Of mogen deze niet in rekening worden gebracht Voor een aaneengesloten erfpachtsaanvraag in geacci denteerd terrein, doch van minder eenvoudigen vorm met uitmeting der geënclaveerd liggende bevolkingsgronden en

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 12