- 13 - Al. (7) Bestaat de erfpachtsaanvrage -door een uit te meten verkeersweg of op andere wijze uit twee of meer opmetingsperceelen, dan zal op elk daarvan het tarief moeten worden toegepast, met dien verstande, dat ook meerdere niet aaneengesloten terreinen, die naar het oordeel van het hoofd van den kadastralen dienst door ligging of bestemming bij elkander behooren, in één meetbrief te zamen mogen worden omschreven. SIGMOND. EEN EN ANDER UIT DE GESCHIEDENIS. Vervolg). In het jaar 1628 had Batavia een scherpe belegering te doorstaan. De landmeter Frans Florisz van Berckenrode is de vervaar diger der kaart van dat beleg van 1628 Een reproductie van deze kaart met de daarbij behoorende beschrijving komt voor in de Bijdragen van Taal-, Land-en Volkenkunde van 1858. ,,Het origineel er van", zoo teekent P. A. Leupe hierbij aan, „bevindt zich in het oud Koloniaal Archief te 's Gravenhage". Maakt het „Register vant fort ende omleggende landt Jacatra" bij het project van het nieuwe fort2) slechts melding van „het quartier daer de Chinesen ende getrouden woonen, sijnde airede vol huijsen", de „affteijckening hoe de Coninck van Java Maijor onderleijt heeft d' stadt Batavia te ver meesteren, met belegeringe van den 25sten Augustus 1628 tot den 3den December" laat ons zien hoe het terrein tusschen de in 1623 gegraven Oostgracht, welke later vervangen werd door een gracht, die recht Noord Zuid liep, en de rivier met straten en grachten doorsneden is. De legenda noemt o. a. reeds een stadhuis, een kerk en een hospitaal. In het onlangs verschenen Gedenkboek „Oud Batavia" vertelt de schrijver, de Lands-archivaris Dr. F. de Haan, In het Gedenkboek „Oud Batavia" komt een kaartje voor „Batavia in 1628" geteekend naar van Berckenrode. 2). Zie 2 afl. 1921. Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 14