- 15 Specx (1629 1632) werd aangeboden, vindt men een plattegrond van Batavia van 1632 „Zonderling is op ons kaartje de scheeve loop van het havenhoofd en de stompe hoek van het in zee aangebrachte paalwerk. Op een kaartje van 1629 loopt het havenhoofd in het verlengde der rivier en ontbreekt de stompe hoek van de palissadeering; op den penning van Specx (photo G 8) is hij weer aanwezig, hetgeen misschien eene aanduiding is, dat die penning door Van Berckenrode is vervaardigd, die in 1621 als graveur wordt vermeld" 2), Het was onder den Gouverneur-Generaal Antonio van Diemen (1636—-1645) dat de oude plakaten werden verzameld om „ze bij wijze van tractaat, ieder onderwerp onder zijn hoofd, bijeen te brengen, na het overbodige eerst weggeno men en het ontbrekende aangevuld te hebben. Onder den naam van Ordonnantiën en Statuten van Batavia werden zij, krachtens een regeerings-resolutie van 5 Julij 1642, op dingsdag daaraanvolgende door den Raad van Justitie des Kasteels te Batavia geplubliceerd en afgekondigd" 3). Om de vroegere verwarring te voorkomen had de Gou verneur-Generaal voorgeschreven „dat, soo wat placcaten, keuren ofte statuten in toecomende gemaeckt ende gepubliceert sullen worden, het dispositijff daervan bij die van den Raet van Justitie deses Casteels, ofte dengenen, die daertoe van ons ofte onse nasaten sal wesen gelast, met soo corte ende duijdelijcke woorden als doenlijck, insgelijcx in dit tractaet onder bequamen titul sal worden ingeschreven ende gevought, Zie Opstel „Een plattegrond van Batavia van 1632" door Dr. J. Brandes. Tijdschrift Bat. Gen. K. en W. No. 43 Op deze plattegrond heeft Batavia reeds haar karakteristieken vier- kantsvorm. De Westerstad, door een gracht omringd, schijnt in zijn geheel nog onbewoond te zijn, reeds zijn zes blokken gerooid en uitgezet. 2). Gedenkboek „Oud Batavia" Aanteekeningen. 3). De oude Bataviaasche Statuten. Bijdragen tot de Taal-, Land- en Volkenkunde van Ned.-Indië Nieuwe Volksreeks 6 deel.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 16