23 heden in de toekomst over te laten aan z. g. Middelbaar Technisch Personeel met eenvoudiger opleidings-eischen, echter deze drastische en plotselinge vermindering van 80 naar 20, ten sterkste moeten afkeurenwij zouden dit willen noemen een sprong in het duister, een greep in het onbe kende immers in een tijd als deze is het met geen moge lijkheid te voorspellen, of het economisch herstel spoedig en vlug, of spoedig en langzaam, dan wel laat en vlug, of laat en langzaam zal komen en is het dus onmogelijk te voorzien, hoe de Kadastrale Dienst zich in de naaste toe komst zal ontwikkelen; dat bij eene eventueele sterke uitbreiding van cultures enz. over het geheele uitgestrekte gebied van Nederlandsch- Indië, een Hooger Technisch Personeel van slechts 20 volledig bevoegde Landmeters véél te klein is, (in Neder land is dit corps ongeveer tien maal zoo groot, met boven dien nog een uitgebreid Lager Technisch Personeel, de z. g. Teekenaars), vooral indien mocht worden overgegaan tot eene samentrekking der Diensten „Verponding" en „In- en Overschrijving" met den Kadastralen-Dienst, of indien later, in navolging van Nederland, ook hier te Lande ten bate van landbouw en economie het vraagstuk der „ruilverkaveling" door wettelijke voorschriften mocht worden geregeld tot welker richtige uitvoering alleen de Landmeters met volledige opleiding de noodige juridische en cultuur-technische kennis bezittenook in geodetische kennis zal, waar het uitgestrekte gebieden betreft, het voorgesteld middelbaar Technisch Per soneel stellig te kort schieten, indien de leiding niet steeds blijft berusten bij een voldoend aantal volledig opgeleide Landmeters dat bovendien dit getal van 20 volledige bevoegde land meters gedurende tientallen van jaren zou blijken te zijn eene „formatie op papier" aangezien de thans in dienst 2ijnde 50 Landmeters en Adjunct-landmeters grootendee/s jonge ambtenaren zijn, die gemiddeld nog 20 a 30 dienst jaren vóór zich hebben en voor wie dus, zoolang hun

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 24