worden. Buitendien stelt suppletoir werk geheel andere eischen aan het personeel, eischen, waaraan dit personeel zonder meer niet kan voldoen. Hiervoor zou weer een speciale opleiding vereischt worden, wat weer extra uitgaven zou vergen. Om de redenen, in den nootvermeld, werden verscheidene terreinvoorwerpen onjuist weergegeven. Zoo waren enkele voortopjes als neuzen geteekend, het meerendeel der kam- pongranden kon alleen voor de helft worden aangegeven, enz. Een groot bezwaar voor legerdoeleinden is ook, dat de kaarten, wat relief betreft, zoo weinig spreken. Op het oog diep ingesneden ravijnen doen zich op de kaart voor als flauw ingebogen tranches, ruggen en zadels vindt men op de kaart terug door slechts flauw uitgestulpte lijnen. Hier door is het lezen der kaarten zeer moeilijk en voor niet bijzonder geroutineerden verwarrend. De kaarten spreken niet, er zit niet voldoende leven in, al moge het dan zijn, dat ze meer met de werkelijkheid overeenkomen. Ten slotte vielen de kosten van opname geweldig tegen. Aan de hand van kostengegevens over eene detailopname in Duitschland berekende Overste van Gent, dat de kosten van Bij zeer overzichtelijk, vlak, d- i. niet ingesneden terrein mag een goede, volledige kaart verkregen worden, wanneer over voldoende hoog gelegen punten beschikt kan wordenin Indië, met zijn hoogopgaande vegetatie en zijn vele terreinplooien, is een dergelijke volledige kaart, geschikt voor topographische of leger-doeleinden, met de stereoauto- grammetrische methode niet te bereiken, zonder het aantal standlijnen zeer belangrijk te vermeerderen. En deze vermeerdering van het aantal standlijnen is weer afhankëlijk van het terrein zelve, zal dus in vele gevallen niet mogelijk blijken. Immers, om de doode hoek van vertikale voorwerpen ongeveer gelijk te maken aan tweemaal de hoogte van dat voorwerp, is het noodig, dat de foto's een depressie- hoek hebben van minstens 27°. Buitendien werpt elk vertikaal ter- reinvoorwerp twee schaduwkegels, waardoor bij ook maar eenigszins begroeide grond van het achtergelegen terrein slechts weinig op de foto's en dus ook op de kaarten zichtbaar zal zijn. Buitendien zullen de belangrijkste terreinvoorwerpen, als kruispunten van wegen, snijdingen van wegen en wateren e. d. m zelfs bij onge limiteerde vermeerdering van het aantal standlijnen onzichtbaar blijven, omdat dergelijke punten juist meestal in begroeid terrein (kampongs en dergelijke) worden aangetroffen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 4