opname per bouw in Indië zouden bedragen f 1,60, voor Indië met zijn goedkoope werkkrachten een ongehoord hoog bedrag. Naar aanleiding van het bovenstaande rijst nu de vraag waarbij evenwel de finantiëele zijde uit gebrek aan gege vens geheel buiten beschouwing moet worden gelaten A. Is een stereoautogrammetrische opname van gedeelten van Indië mogelijk B. Is ze zonder meer practisch bruikbaar C. Kan ze voor Indië voldoende nut hebben, om verdere proefnemingen te rechtvaardigen D. Hoe kan men dan met die kaarten het grootste nuttige effect bereiken? Ad A. Mogelijk is ze wel voor opname van vlak terrein, mits in de onmiddellijke nabijheid voldoende hooggelegen punten gelegen zijn, die een opname onder een depressiehoek van minstens 25° toelaten voorts voor opname van bergland, mits overzichtelijk, ravijnen en kraters. Ad B. Neen, want voor een volledige opname zou de beschikking verkregen moeten worden over een groot aantal standlijnen, en hiertegen verzet zich in het algemeen de con figuratie van het terrein. Buitendien zouden alle terrein- voorwerpen binnen het begroeide toch aan alle waarneming ontsnappen. Ad C. Zeer zeker, mits men over betrouwbare opnemers beschikt, geroutineerd in het verrichten van suppletoir werk en voorts over voldoende hooger personeel, geroutineerd in het vervaardigen der fotografische opnamen en het ont wikkelen der platen en afdrukken. Een bezwaar zal evenwel altijd blijven, dat het kartografische werk verricht moet worden in Europa en m. i. is dit bezwaar niet te onder vangen. Het inrichten toch van een eigen kartografisch atelier zou zulke groote kosten met zich brengen a. d. z. het aanschaffen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 5