van een stereoautograph met vele reservedeelen, het in dienst nemen van een instrumentmaker en kartograaf met hunne helpers en vervangers, dat deze, vooral in het tegenwoordig tijdsgewricht, niet te rechtvaardigen zouden zijn. Ad D. M. i. zou hierbij den volgenden weg kunnen worden ingeslagen. Nadat het terrein volledig getrianguleerd is en de triangu- latiepunten in coördinaten berekend, zoowel in horizontalen als in vertikalen zin, wordt langs de hoofdwegen een nauwkeurig polygoonnet gemeten met zeer groote mazen 1 K. M.2), en eveneens in coördinaten berekend. Zoowel van triangulatie en polygoneering wordt de middelbare fout bekend gesteld. Bij deze metingen worden tevens de standlijnen voor de photogrammetrische opname verkend en voor zooveel noodig opengekapt. Daarna heeft de stereophotografie plaats en de autogrammetrische uitwerking daarvan, waarbij alleen d i e terreinvoorwerpen en tranches gekaarteerd worden, waarvan de ligging onomstootelijk vaststaat. Stippellijnen komen op die kaart dus niet voor. Aangezien, zooals hierna zal blijken, die minuut voor allerlei dgeleinden moet dienen, is het wenschelijk, de schaal zoodanig te kiezen, dat zelfs bij ontwikkeling op de grootste schaal een toelaatbare fout overblijft. N. m. m. zou dit moeten zijn de schaal van 1 a 10.000 of 1 a 20.000, aange zien, de maximum kaarteeringsfout op 1 10e m. M. stellende, de maximumfout slechts 1 of 2 meter zou bedragen, een fout, die voor de meeste practische werkzaamheden toelaat baar is. Van deze minuutkaarten worden een zoodanig aantal bruindrukken vervaardigd, dat in de behoefte van alle diensten voor een groot aantal jaren voorzien kan worden. Deze bruindrukken berusten bij een centraal kartografisch kantoor, welk op aanvrage aan alle metingsdiensten exemplaren verstrekt.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 6