45 (de meetafdeeling), dat voor. de bijwerking van zijne ligger bladen zorgt, en daartoe de noodige bijmetingen verricht en daarna de gewenschte uittreksels verstrekt". Eenvoudiger kan dit vraagstuk al niet voorgesteld worden, doch in de practijk zal men al spoedig merken, dat' het daarmede anders is gesteld. De liggerbladen worden vergeleken met de minuutplans van het (oude) Hollandsche kadaster en nu zou ik juist met mijne 16-jarige practijk aldaar uitvoerige beschouwingen kunnen houden over die bijhouding en het juiste licht kunnen laten vallen op de vraagstukken, die zich daar voordoen, in nauw verband met de kadastrale stelsels. Ik meen evenwel zoo beknopt mogelijk te moeten zijn en daarom te kunnen volstaan met de daar in dit opzicht nooit weersproken en algemeen erkende gevolgtrekkingen weer te geven, die door de practijk naar voren zijn gebracht, en die in alle opzichten op het stelsel (beter den opzet) Van Gent voor het Inlandsche Kadaster van toepassing zijn: De bijhouding is slechts een bepaald aantal jaren door te voeren en daarna moet, wil de kaart (het liggerblad) den toe stand van het terrein weergeven, tot nieuwe kadastreering of kostbare herzieningen worden overgegaan en deze maken het (oude) Hollandsche stelsel, waaraan analoog is het stelsel Van Gent, duur. Het oude Hollandsche kadaster, ik spreek met opzet van het „oude", omdat het „nieuwe" in wording is, kent geen meet brieven (meetbewijzen) en daarom wordt' in de beschouwingen Van Gent dat kadaster minderwaardig geoordeeld aan den op zet van het Inlandsch kadaster met zijne meetbewijzen. In verband met de hiervoren getrokken conclusie is het noodig, nu reeds hierop kortelijk te reageeren, ofschoon later hierop teruggekomen wordt. Op dit punt geven de beschouwingen blijk, dat men of onvol doende bestudeerd of onvoldoende begrepen heeft het kenmer kend onderscheid, dat er bestaat, tusschen het oude Hollandsche zuiver negatieve kadaster (bedoeld is de negatieve specialiteit')

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 10