46 en het Indische eigendomskadaster met positieve tendenzen. In het oude Hollandsche kadaster zijn de meetbrieven in verband met de daar bestaande wettelijke bepalingen misplaatst en heeft men daar niet den misstap begaan, die hier met het stelsel van meetbewijzen door den Heer Van Gent wordt voor gesteld. Hier in Indië dankt het eigendomskadaster zijn superioriteit boven het oude Hollandsche kadaster niet aan de boekhouding, en de kaarteering heeft hier al heel weinig mede te maken, doch aan de wettelijke bepalingen, die eraan ten grondslag liggen, waardoor het zoo gewenschtemeetbrieven- stelsel kan toegepast worden. Eene vernieuwing van het Eigendomskadaster door herka- dastreering of uitgebreide herzieningen, is hier in Indië niet noodig, wanneer de eerste kadasteering naar de regels van de kunst is uitgevoerd en de bijhouding door daartoe, deskundig personeel plaats heeft en dat kan men niet beweren van het oude Hollandsche kadaster en van den voorgestelden opzet voor het Inlandsch Kadaster. Is de bij houding der liggerbladen niet bij voortduring uit te voeren en zijn de meetbewijzen in het zuiver negatieve stelsel (bedoeld is de negatieve specialiteit) misplaatst, de meetbewijzen zullen niet den toestand van het terrein blijven aangeven, hetgeen een eerste vereischte is om vertrouwen in eene instelling te wekken en een stelsel ingang te doen vinden zoo zal men nog op een ander punt de aandacht dienen te vestigen, dat in deze den doorslag moet geven. Het stelsel van meetbewijzen in den opzet \Van Gent schept een bron van twistpunten, en een kadaster dient juist eene omgekeerde uit werking te hebben. (Zie hieronder bladz. 63)- Ad. b. Hiervoor is reeds melding gemaakt van het feit, dat de opzet Van Gent voert tot twee kadasters en wel een Land rente- en een Grondboek-kadaster, zooals deze betiteld worden. Alvorens verder të gaan is het noodig er op te wijzen, dat men het grondboek-kadaster, hetwelk sulver negatief is in zijn opzet, niet moet verwarren met het Duitsche „Grundbuch-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 11