47 Kalaster"dat positief is. Beter ware het om begripsverwar ring te voorkomen voor het grondboek-kadaster een anderen naam te kiezen en wel het „Inlandsch-Kadaster" Bij de beantwoording van b. zegt de Heer Van Gent woor delijk: „de vraag b. zal niemand ontkennend beantwoorden, vooral bij grillig gevormde grondstukken stukken (bijv. sawah in geaccidenteerd terrein) treedt die wenschelijkheild sterk naar voren. Voor niet technisch personeel is de inhoUdsbepaling der grondstukken bij de repartitie zeer bezwaarlijk". Hier erkent men de groote wenschelijkheid de technisch uitgemeten perceelen geleidelijk in de landrente-registers op te nemen, maar hierdoor erkent mén tevens, dat het tegen woordige landrente-kadaster, het moge momenteel nog niet zoo naar buiten blijken, niet voldoet aan gering te stellen eischen (Zie hieronder „Een Inlandsch Kadaster bladz. 69"). Hier ziet men dus precies hetzelfde gebeuren, hetgeen het Fransche kadaster ons te aanschouwen heeft gegeven. (Zie „Overzicht van het Kadasterwezen" door F. G. Wiemans, Hoofdstuk 2) Aan wie de schuld? En dat hier niet te veel beweerd wordt, kunnen we weer lezen op bladz. 81 sub. c: „Voor de Inlandsche gronden op Java en Madoera geven „de landrente-kaarten tot dusver geenerlei aanwijzing omtrent „de grondstukken. De landrente-registers bewijzen in rechte „niets of weinig; de grondmutatie-registers zijn onbetrouw baar. Tegen de centralisatie van de boekhouding op afdee- „lings-hoofdplaatsen, waarbij het plaatselijk landrentekantoor „werd geroepen om naast de fiscale ftlnctie dienst te doen „als informatiekantoor betreffende het grondbezit der gere- „gistreerden is wel het een en ander in te brengen. Het „centrale bureau is ongeschikt om te controleeren of van „eiken overgang of vestiging van Inlandsch grondbzit „aangifte wordt gedaan en kan niet waken tegen verheime- lijking van bezitsmutaties".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 12