49 In zulke gevallen is begripsverwarring niet uitgesloten eri verkondigt men soms onbewust onjuistheden, die aan de waarde van een betoog afbreuk doen en dit in sommige ge vallen geheel waardeloos maken. In hoeverre de beschouwingen op de Bestuursconferentie bovenstaand karakter dragen, zal de lezer zelf hebben te beoordeelen na kennismaking met het hier verhandelde. Bij de beoordeeling en bij het scheppen van een „Kadaster" dient men zich in de eerste plaats de vraag te stellen, voor welk doel het in het leven geroepen is of wordt, want hier mede dient nauwkeurigheid, inrichting en werkwijze in zeèr nauw verband te staan. Naar gelang van het doel, waarvoor een Kadaster is of wordt opgemaakt, maakt men de volgende onderscheiding: A. Belasting-kadasters. B. Eigendoms-kadasters. Een zuiver belasting-kadaster dient alleen voor perequa tie, repartitie van de grondbelasting, terwijl een eigendoms kadaster dient tot meerdere rechtszekerheid van het grond bezit, zoowel wat rechten als wat grenzen betreft, en tot bevordering van het grondcrediet. Een eigendomskadaster kan echter ook de functiën van een belasting-kadaster vervullen, welk samengaan dan ook uit financieele overwegingen dik wijls wordt aangetroffen. Het omgekeerde is in strijd met elk rechtsbegrip. A. Belasting-kadasters. Tot mijn spijt zal door de bespreking van dit stelsel meer plaatsruimte ingenomen worden dan in wezen noodig zou zijn, ware het niet, dat „de beschouwingen" verwijzen naar het Hollandsche kadaster. Dit kadaster is zuiver naar fiscale grond slagen opgebouwd en heeft tot grondslag gediend voor den Heer Van Gentin den jare 1923, terwijl de grondslagen da-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 14