50 teeren van het jaar 1812, vastgesteld in het Recueil Méthodique des Lois, Décrets, Reglements, Instructions et Décisions sur le cadastre de la France, approuvé par le Ministre des Finances. Deze voorschriften zijn in 't Nederlandsch vertaald en gedrukt op last van den Staatsraad en uitgegeven bij Doorman Co. te Amsterdam in 1812. De eerste 8 artikelen van het R. M., die hier woordelijk zijn opgenomen, geven ons een inzicht in de beginselen, waarnaar de verponding in Nederland geheven werd, die geen overeen komst vertoont met de verpondingsbelasting in Indië doch meer overeenkomt met de landrente. Titel I. Grondbeginselen van het kadaster. 1. De directe belastingen worden, betrekkelijk de wijze, waarop zij gevestigd worden, onderscheiden in belastingen van hoeveelheid en in belastingen bij repartitie of omslag. Belasting bij omslag. 2. De belasting bij omslag is de zoodanige, waarvan de geheele som, tevoren bepaald zijnde, trapsgewijze tusschen de departementen, de gemeenten en de belastingschuldigen wordt omgeslagen. Belasting van hoeveelheid. 3. De belasting van hoeveelheid is de zoodanige, waarbij ieder belastingschuldige volgens eeïie bepaalde evenredigheid gequotiseerd zijnde, de optelling der quota's het geheel montant der belasting uitmaakt. Onderscheidene kenmerken van de beide wijzen om de belasting te heffen. 4. Bij de eerste wijze ontstaan de quota's der belasting schuldigen uit het montant der belasting; bij de tweede ontstaat het montant der belasting uit de quota's der beilastingschuldigen. Bij de eene is de opbrengst zeker en de evenredigheid waarin onzeker; bij de andere is de even redigheid waarin zeker en de opbrengst eventueel of onzeker.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 15