54 Uit deze artikelen zal een ieder dadelijk de conclusie trekken, dat we hier met een zuiver belastingkadaster te maken hebben. Ten eerste de aanwijzing der perceelen neergelegd in de arti kelen 169 en 170 voldoet niet aan gering te stellen eischen, zoodat men er zelfs geen wettig vermoeden aan kan toekennen, en ten tweede geven de artikelen 175 en 176 aan den land meter een macht van willekeur, die niet toelaatbaar is. Ten onrechte wordt dit kadaster gebruikt, als ware het een eigen domskadaster, waarvan de twee volgende artikelen van het R. M. de aanleiding zijn: Ook in de nieuwe wetgeving aangaande de Bewaring van de Hypotheken en van het Kadaster heeft men op dien fou- Betwiste gronden. 176. Wanneer een gedeelte van het terrein, Instructie door twee of meer eigenaren, elkander betwist van I Dec. wordt, dan roept de landmeter hen tot zich en 1807 tracht ze zoodanig overeen te brengen, dat hij IV-263. ieder zijn deel in gezegd stuk grond aanwijst. Voordeelen van het cadaster voor den eigendom. 1142. Het perceelsgewijze opgemaakte cadaster levert nog andere voordeelen op; hetzelve beslist en voorkomt in het vervolg eene meenigte geschillen tusschen de grondeige naars over de grenzen hunner eigendommen; geschillen, welke kosten veroorzaakten, waarvan het bezwaarlijk te berekenen beloop, misschien, jaar door jaar, twee of drie malen zooveel bedroeg, dan dat der additionele centimes, die, slechts voor een tijd, voor het opmaken van het cadaster geheven worden. Nut van het cadaster in de geregtelijke handelingen. 1143. Het cadaster kan en moet noodwendig in het ver volg tot bewijsstuk in regten dienen, om den eigendom te bewijzen. Evenzoo is het met de boeken der eigendoms verwisselingen gesteld, welke het spoor bewaren van alle de eigenaars door welker handen een vast goed opvolgelijk gegaan is.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 19