59 1°. Het negatieve stelsel 2°. Het positieve stelsel Tot het positieve stelsel behooren ook het Mobilisatie stelsel (Torrens-stelsel) en het Duitsche Grondboekstelsel. Omdat de woorden negatief en positief niet duidelijk het onderwerp definieëren, zullen hier eenige definities van deze begrippen worden gegeven (K. en L. deel XI bladz. 46 enz.) I. Boer Hz. zegt„een stelsel is negatief, als in het algemeen het zakelijk recht van een derde (voorganger) sterker is dan dat van den verkrijger; een stelsel is positief, indien als regel geldt, dat de verkrijger, bona fide krachtens rechtshandeling, beveiligd' is tegen uitwinning op grond van een recht, ouder of beter dan dat van den ingeschreven vervreemder". Prof. Land: „Het grondboek behelst de officieele waarheid: wie dus op de registers als eigenaar geboekt staat, geldt rechtens als eigenaar Heeft de titel eenig gebrek, dit is door de inboeking op de registers teniet gedaan". A. Moll (Ned. Jur. Vereen. 1893 bladz. 257): „Positief noemt men stelsels, wanneer het feit der inboeking van akten in openbare registers het bewijs oplevert, dat hij, aan wie naar den inhoud dier akten een zakelijk recht toekomt of afgestaan of toegekend wordt, dit recht ook wer kelijk verkregen heeft". C. Bonman zegt in zijn „Beschouwingen over het recht betrekkelijk onroerende goederen in Nederland" op bladz. 13 „In het positieve stelsel, zooals het in Pruisen bestaat, wordt door de wet aan de openbaar gemaakte rechten volledige, abso lute waarheid toegekend". In Praeadviezen van Mr. Neytzell de Wilde lezen we bladz. 136): „Het best laat zich het negatieve stelsel 'karakteriseeren door tegenstelling met het positieve, niet dus door eigenschappen, die de inschrijving geeft, maar door diegene, welke zij mist.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 24