60 In het positieve stelsel wordt ieder, die ingeschreven is, vermoed eigenaar (resp. zakelijk-gerechtigde) te zijn en tegen over iederen derde geldt de inschrijving als absoluut juist". Verder lezen we hier over het Torrens-stelsel Evenals het positieve stelsel kent het Torrensstelsel een grond-registerhet wordt gehouden door een rech terlijk ambtenaar. Iedere bezitting heeft in dat register een artikel. Een duplicaat van het artikel wordt in den vorm van een certificaat, behoorlijk gewaarmerkt, in handen van den eigenaar gesteld; dit certificaat ver meldt behalve den eigendomstoestand van het goed nog de hypotheken en andere zakelijke rechten en lasten, den ouderdom van minderjarige eigenaars of de andere redenen van onbekwaamheid, voor zoover bekend. De ligging van het onroerend goed wordt nauwkeurig om schreven, de vorm en de afmetingen worden door een kaartje op het certificaat aangeduid". „Voor overdracht van het goed is eene acte noodig, die met het certificaat aan den ambtenaar wordt op gezonden; eerst de overboeking heeft overdracht ten gevolgein den regel wordt bij eiken overgang een nieuw certificaat in dubbel opgemaakt, waarvan een in het grondregister wordt ingelijfd, terwijl het andere aan den verkrijger wordt gegeven; het oude wordt als vervallen afgestempeld". „Hij, die ingeboekt is, heeft een onaantastbaar recht, behoudens de in de wet bijzonder geformuleerde geval len, waarvan de boeking kan worden betwist. Recht tegen de derde hand bestaat niet". „Vestiging van hypotheek en andere zakelijke rechten berust op dezelfde beginselen Modellen van alle soorten van acten zijn op vele plaat sen verkrijgbaar en stellen iedereen in staat de vereischte rechtshandelingen in behoorlijken vorm te verrichten;

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 25