61 alle acten mogen dan ook onderhandsch zijn, maar de echtheid der handteekening en de bekwaamheid tot handelen van den vervreemder enz. moeten door eene verklaring op. de acte op bepaalde wijze worden ver zekerd. Een voorbehoedmiddel tegen handelingen van onbevoegden bestaat nog in een stelsel van aanzeg gingen of kennisgevingen van verbod, door belangheb benden aan den ambtenaar van het register te richten of bij wijze van aanteekening in het register te doen (caveat)". „Dit Torrensstelsel echter is in beginsel niet verschil lend van het Duitsche, evenals dit beperkt het 't ver haal krachtens zakelijk recht tot de tweede hand. Alleen de uitwerking daarvan en de techniek verschillen". Thans zullen we nog wat meer licht moeten laten vallen op het begrip openbaarheid. In Nederland wordt voor open baarheid vereischt in- of overschrijving der zakelijke rechten ten hypatheekkantore in het in- of overschrijvingsregisterhier in Indië wordt als zoodanig aangemerkt de passeering der gerechtelijke akte voor den ambtenaar belast met de in- en overschrijving. Wanneer we deze openbaarheid willen ontleden, dan moeten we onderscheid maken tusschen openbaarheid ten aanzien van het subject' (publiciteit) en die ten aanzien van het object specialiteit I. Boer Hzn., die deze onderscheiding op den voorgrond ge schoven heeft, geeft hiervan de navolgende uitlegging. Het publiciteitsbeginsel wil openbaarheid der zakelijke rechten op den grond, ten aanzien van hunnen aard en de personen, die ze uitoefenen (voornamelijk aangaande hunne identiteit en han delingsbevoegdheid), terwijl het specialiteits-beginsel slaat op de openbaarheid dier rechten ten aanzien der grondstukken, waarover ze zich uitstrekken (voornamelijk aangaande de juiste ligging, grootte en aard).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 26