62 Het publiciteitsbeginsel als voorwaarde voor eigendoms- verkrijging van onroerende goederen vindt toepassing in alle landen en zelfs in den goeden-ouden-tijd, het specialiteitsbe ginsel is veel later op den voorgrond getreden, omdat de totepassing ervan uitsluitend bij de techniek berust. Het ligt voor de hand, dat ook in de Inlandsche Maat schappij moet gezocht worden naar eene soort openbaarheid, want zonder die openbaarheid geen rechtszekerheid van grondbezit. In de adat van den Javaan is het de bemoeienis van het Desa-hoofd en voor den Maleier is het de bemoeienis de.r inheemsche rechtbank, die symptomen voor eene zooda nige openbaarheid in zich sluiten. Wel heeft hier koop en levering tegelijkertijd plaats, doch wrrt is die bemoeienis anders dan eene soort van bekrachtiging, eene vastlegging der mondeling of schriftelijk aangegane transactie, die buiten Desa-hoofd of inheemsche rechtbank heeft plaats gehad?. Het zal daarom niet lastig zijn voor den wetgever, door hierop voort te bottwen, een instituut in het leven te roepen, dat op meer volmaaktheid kan aanspraak maken. Heeft niet Mr. van Vollenhoven gezegd in zijn „De Indonesiër en zijn grond", dat we van die adat geen adat-museum moeten maken. Adatrechten, die niet meer voldoen aan de eischen van den tijd, die in hun ontwikkelingsphase bij de economische ontwikkeling ten achter blijven moeten opgeruimd worden. In de Economist van het jaar 1881 schrijft I. Boer Hzn. over deze openbaarheid: „De volledigste openbaarheid bestaat slechts in naam, indien door eenvoudige grenswijzigingen de traditie als geheime eigendomsverkrijging mogelijk blijft. Als ge heime overgangen alle zekerheid omtrent de rechten op gedeelten van eigendommen wegnemen, vervalt ze ook voor het geheel. Want wat is de zekerheid van het recht op het geheel, anders dan de som van de zekerheid der rechten op de deelen? Wil men dus volledige open-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 27