65 Het meer overzichtelijke is betrekkelijk, zeer zeker voor een deskundige, wanneer men onder beide stelsels gewerkt heeft. Ik zal onder een bepaalde reserve het eene afbreken en het andere goedkeuren of omgekeerd, omdat die adaministratie, meer is het niet, afhankelijk is van het doel, waarvoor ze dient en dit wordt maar al te dikwijls uit het oog verloren. De Eerste Taak der Regeering. Proeven dienen niet lukraak genomen te worden, doch die nen te steunen op gemaakte studies en daarna naar een van te voren vastgesteld, zuiver omlijnd plan uitgevoerd te worden. Het eerste advies zal dan ook luiden: Zet voorloopig alle proefnemingen stop en houdt drijvende, hetgeen uit een fis caal- of be stuurs-ao'gpunt noodzakelijk is en men ga onmid dellijk over tot het instellen eener Commissie, die het kadastrale vraagstuk aan studie onderwerpt, met de opdracht van haar bevinden rapport uit te. brengen aan de Regeering en advies te geven, in welke richting de proeven dienen genomen te worden. In de inleiding is reeds gezegd, dat deze Commissie zal moeten bestaan uitjuristenagrarische-, kadaster-, fiscale-, bestuursambtenaren, (de Inlandsche niet uitgezonderd), de adviseur van het Volkscredietwezen, het Hoofd h>an Top. Dienst, een of meer Volksraadleden en financiers. Ook ambte naren van G. B. en B. 0. W. zijn hierbij op hun plaats. De Regeering geve aan deze Commissie eene ongelimiteerde opdracht betreffende het op te lossen vraagstuk „het scheppen van een Tnlandsch Kadaster", waarbij eene eventueel gewensch- te reorganisatie van het eigendomskadaster eveneens zou mogen besproken worden. Het eerste werk dezer Commissie zal dan van zelf zijn: het ontleden van het vraagstuk en het verdeelen der te behandelen stof, die van juridischen, fiscalen, technischen en administra tieven aard zal zijn.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 30