van juridisclien aard, waarbij ook de landmeter van 67 Of het gewenscht is aan de kaarten bewijskracht toe te kennen of niet. Deze vraagstukken betreffen meer de rechtszeker heid van het grondbezit en zijn voor een groot gedeelte advies moet dienen, omdat hij beter beoordeelen kan de uitvoerbaarheid in de practijk. Aan welke eischen het kadaster moet voldoen hit een fiscaal oogpunt om te verkrijgen eene rechtvaardige en billijke toepassing der landrente en Inlandsche verponding. Verder zal zij hebben te overwegen of het mogelijk is het Inlandsche kadaster zoodanig in te richten, dat het ook dienst kan doen als belastingkadaster, zonder dat daardoor de rechts zekerheid van het grondbezit, voor den inlander een belang van hooger orde, geschaad wordt. Of de mogelijkheid bestaat dit samengaan nog verder uit te strekken en in de combinatie op te nemen het eigendoms kadaster. En indien deze mogelijkheid bestaat, de voor- en nadeelen aan te geven, wie met de 'Uitvoering belast en waar die diensttak zal moeten ondergebracht worden. Zij zal hebben aan te geven, welke rol het Kadaster te vervullen heeft als wegwijzer, om het adatgrondrecht in een bepaalde, gewenschte richting te sturen, zoowel juridisch als economisch. Op bladz. 29 in „De Indonesiër en zijn grond" zegt Mr. C. van Volle'nhoven: „Een ontzien van de rechten der bevolking ten koste van „Indië's ontwikkeling en bloei zou zich aan niemand erger „wreken dan aan die bevolking zelf. Het land is te goed en „te veelbelovend om er een adatmuseum van te maken". „Welke die eischen voor bouwvelden zijn, valt dus op te „sporen. Ze schijnen omstreeks negen in getal"# „Vooreerst: Het Indonesisch grondbezit worde zooveel en „zoo spoedig mogelijk een recht van vrij genot en vrije be schikking, want zóó alleen prikkelt men het economisch „besef. Ten tweede: lichtvaardige vervreemding van akkers

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 32