68 „aan Europeanen, Chineezen, Arabieren worden tegengegaan. „Ten derde: verbrokkeling van grondbezit worde tegenge gaan. Ten vierde: het voortduren van grondbezit, ook al „is de akker sinds lang verlaten en al wordt er niet meer „naar omgekeken, worde tegengegaan. Ten vijfde: het ver binden van akkers voor schuld worde geleid in goede banen. „Ten zesde: het grondbezit, zoowel als het beschikken over „grond, krijge „rechtsgeldige" bewijsstukken. Ten zevende: „de nog gangbare eigenrichting worde tegengegaan, daar zij „werkt ten gunste van rechts verwar ring. Ten achtste: het „grondbezit van Indonesiërs op groote hoofdplaatsen als „Soerabaja, Makasser, Padang, enz. loopt met Europeesche „rechten en behoeften te zeer dooreen om in zijn oostersch „karakter volledig te worden gehandhaafd. Ten negende: „genotrecht van wisselvallige bouwvelden en bouw- of bewer- „kingsrecht van duurzame akkers moeten verdwijnen. En „bovendien wordt dan nog somstijds aangedrongen op bepa lingen tegen grondbezit en op invoering van een verwervings- „verjaring. Te zamen noemt men deze eischen, op den „tweeden na: het Indonesische akke.rbezit moderniseeren." Voor insiders zal het niet moeilijk zijn dadelijk te voelen, welke groote rol het Kadaster hier bij deze moderniseering te vervhllen heeft en voor de Commissie zal het taak zijn te overwegen aan welke voorwaarden daarom het Kadaster moet voldoen. Is ruilverkaveling in de practijk toe te passen, hetzij bij minnelijke schikking of wel ingevolge Ordonnantie, zonder een goed ingericht kadaster? Verder is eene econo mische exploitatie van den bodem mogelijk en is eene hygiënische bebouwing te verkrijgen in de kampongs zonder toepassing van die ruilverkaveling? Allemaal vragen, die de Commissie in studie heeft te nemen. Ik zou de taak dezer Commissie nog verder kunnen ontle den, doch ik meen hiermede voldoende te hebben aangegeven, met welke factoren bij het scheppen van een IMandsch kadas ter moet rekening gehouden worden, opdat we na korten

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 33