69 tijd niet tot dezelfde ervaring van elders komen en eene nieuwe kostbare instelling rijker zijn geworden, die niet aan de verwachting, die men aan een kadaster kan en moet stellen, voldoet. Juist de verschillende doeleinden, waartoe een kadaster kan en moet aangewend worden, de diverse vraagstukken, die daarbij voorkomen, en dan nog de diverse „pro's en contra's" betreffende de juridische, technische, fiscale en administratieve begrippen, waaruit eene kettze moet gedaan worden, legt aan de Regeering den plicht op dit vraagstuk „het scheppen van een Inlandsch kadaster" commissoriaal te maken. Afgaan op subjectieve adviezen zou eene onverant woordelijke daad zijn, omdat reeds zooveel geld aan proeven, aan waardeloos kaartenmateriaal is uitgegeven. Een Inlandsch Kadaster (Subjectieve inzichten)- In de beschouwingen van G. is reeds aangegeven, dat we ter beschikking hebben een „Landrente-kadaster", dat zich bepaald heeft tot het in kaart brengen der bouwvelden, en waarbij de repartitie der belasting wordt overgelaten aan de Landelijke Inkomsten. Het was goed gezien van den Heer Verweij Mejean, gewe zen Inspecteur der Landelijke inkomsten, om de opleiding der inlandsche opnemers, die voor deze repartitie in dienst zijn, van /den Topografischen Dienst over te brengen naar den cursus van het Kadaster te Bandoeng, waardoor zij thans beter berekend zijn voor hun taak. Deze individueele uitmetingen worden op copieën der land rente-kaarten ingeschetst en de oppervlakte der perceelen wordt door meting en berekening bepaald. Deze aanvulling van het landrente-kadaster voldoet momenteel aan de te stel len eischen, daarbij in 't midden latende of eene andere

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 34