70 organisatie beter aan het doel zou beantwoorden. De opzet Van Gent zeer zeker niet. Naast deze instelling nu wil de Heer Van Gent een instituut scheppen, dat alleen dienen moet om het Inlandsch grondbezit te registreeren, cn doet ons daarvoor een „stelselloos" stelsel aan de hand, waarvan de korte duurzaamheid reeds bij de geboorte is vast te stellen. Een soort eigendomskadaster scheppen is heusch „keine Spielerei". Aan de hand van de eindconclusiën x) van Mr. A. Neytzell de Wilde en de stelling IX van S. Jaarsma 2) en de oordeel vellingen van M.r. Tendeloo, I. Boer Hzn. enz., wil ik thans eigen inzichten geven, die slechts te beschouwen zijn als de resultante van theorie en practijk. x) a. Het negatieve stelsel, zooals het thans in N.-I. geregeld is met de art. 621I623 B. W., verdient voor N.-I. de voorkeur boven de regeling in Nederland. b. Het ware echter wenschelijk art. 24 Ov. zoodanig te verdui delijken, dat daaruit af te leiden valt, hoever de ambtsbevoegdheid van den overschrijvingsambtenaar bij de opmaking der gerechtelijke acte gaat. c. In het onderzoek van den overschrijvingsambtenaar, vooraf gaande aan het opmaken der gerechtelijke acte, ware verbetering aan te brengen in den zin van de art. 471I472 Ontwerp B. W. II. Staats commissie 1898. d. De zgn. eigendomsacte, behoudens die naar aanleiding van art. 27 Ov. opgemaakt, bewijst slechts de levering (en bij onteigening en executoriale verkoop de overgang van de rechten op de zaak in quaes- tie van den onteigende resp. geëxecuteerde op den onteigenaar resp. kooper op de executoriale verkooping die en voorzoover eerstgenoem de ze had; wat de onteigening betreft, na zuivering der lasten) en geeft geen vermoeden van eigendom behoudens tegenbewijs. e. Het verdient afkeuring om, met behoud van het negatieve stelsel zooals het in N.-I. thans geregeld is, in de wet een artikel op te nemen, waarvan de strekking is aan de sub d bedoelde eigendomsacte bewijskracht van eigendom behoudens tegenbewijs te geven.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 35