71 Vóór de kadastreering van Medan in 1916 een aanvang nam, en de grondzaken aldaar in studie werden genomen, werd de navolgende agrarische toestand van den bodem en administratie van die rechten geconstateerd (in min of meer gewijzigden vorm kan zulks van de geheele Oostkust van Sumatra gezegd worden, behalve van Bengkalis dat niet tot de zelfbesturende gebieden behoort) Het Zelfbestuur werd bescho'iiwd eigenaar van den grond te zijn en stond deze gronden onder een bepaalden titel aan derden af, hierbij rekening houdende met de zooge naamde politieke contracten gesloten met den Staat der Nederlanden. De acte opgemaakt overeenkomstig art. 27 Ov. wettigt deugenp te wiens gunste de eigendomsuitwijzing plaats had tegenover derden en in hun belang tot het uitoefenen van eigendomsrechten. g. Het ware wenschelijk de eischen aan een eigendomsuitwijzing te stellen, in de wet te verduidelijken, in dezen zin, dat daaruit blijkt dat alleen degeen die feiten stelt waaruit, indien vaststaande, zou volgen dat hij door langdurig bezit reeds eigenaar is, te zijnen gunste een vonnis van eigendomsuitwijzing kan verkrijgen, naar aanleiding waarvan eene gerechtelijke acte kan worden opgemaakt met de rechts gevolgen daarvan als in art. 623 B. W. thans neergelegd. h. Het is niet wenschelijk om het instituut der eigendomsuitwijzing zoodanig te wijzigen, dat het een middel zou worden in aard niet verschillend van het Oud-Vaderlandsch willig decreet, waardooi verkregen kan worden een „impositie van eeuwig stilzwijgen", ook reeds ten behoeve van dengene die het toepast. 1. Het zou geen aanbeveling verdienen ten deze het voorbeeld der Staatscommissie van 1898 te volgen door met behoud van het negatieve stelsel belangrijke concessies aan het positieve stelsel te doen en dus doende twee met elkaar moeilijk te vereenigen beginselen schijnbaar te verzoenen. De wensch om tot uitbreiding van de bewijskracht der eigendomsacte over te gaan, leidt logisch tot de aanname van een ander dan het negatieve stelsel.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 36