72 In verband nu met deze politieke contracten, die duurzame vervreemding van den grond uitsloot, dragen de aangegane contracten een verschillend karakter. We constateerden in hoofdzaak twee soorten: 1° SUltansgrants, deze contracten behelsden alleen af stand van grond aan Sultansonderdanen en als zoodanig erkende personen. (Zie bijlage IV). 2° Controleursgrants, deze contracten betroffen de gron den afgestaan aan Inlanders (niet sultansonderdanen) Europeanen en Vreemde Oosterlingen. (Zie bijlage V). De administratie der onder 1° genoemde rechten berustte bij den Karapattan (inheemsche rechtbank) terwijl de ad ministratie der onder 2° genoemde rechten zetelde op het Controleurskantoor. Het is niet noodig deze administratie verder te beschrijven, doch in min of meer gewijzigden vorm is zij niets anders dan het Torrensstelsel. Wanneer men nu met eigen oogen heeft kunnen aanschouwen, hoe gemakkelijk dit stelsel in zijne uitvoering was en welk vertrouwen het in zijn kort tiidsbestaan reeds had van Europeaan, Inlander en Vreemde Oosterling, dan zal men in deze richting van zelf naar de oplossing van het vraagstuk „het scheppen van een Inlandsch kadaster" moeten zoeken. k. Dat hieraan thans reeds, in het belang der rechtszekerheid, dringende behoefte zou bestaan, is niet gebleken. I. Zoodra in de toekomst die dringende behoefte daaraan zal blijken te bestaan, zal, voorzoover daar thans over te oordeelen valt, voor N.-I. het Torrensstelsel het meest geëigende zijn. 2) IX Invoering van een Torrens-stelsel in Nederlandsch-Indië zoowel voor inlanders als voor Europeanen is wenschelijk, met dien verstande, dat althans in den beginne het inlandsche stelsel blijve afgescheiden van het Europeesche.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 37