38 misstappen, opdat geen millioenen nutteloos worden uitgegeven. Het is deze geschiedenis, die ons zegt, dat we rekening hebben te houden zoowel met de toekomst als met het doel, waartoe een Kadaster kan en moet aangewend worden. Wanneer we de economische zijde van het vraagstuk aan eene bespreking onderwerpen, dan zal vanzelf de aandacht moeten vallen op de begripsverwarring en de vele onjuistheden, waarmede de beschouwingen van den Heer Van Gent door weven zijn. Men make echter het Hoofd van den Topogra- fischen Dienst hiervan geen verwijt, want een topograaf kan nu eenmaal geen kadasterman zijn. De studie van een topograaf loopt wel gedeeltelijk parallel aan die van een kadasteramb tenaar, doch juist de kadastraal-tec\hnische-, -juridische- en -administratieve wetenschap maken daarvan geen deel uit en hierin is juist de kadasterambtenaar min of meer gespeciali seerd. (Zie Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Ind. 1922 afl. 3 en 4 en bijlage III). Hierbij komt meer. De Landmeter van het Kadaster beschikt over practische ervaring, staat te midden van het economische leven, kent de behoeften van de gemeenschap, is de vraagbaak en weet daardoor beter dan een militair topograaf met welke factoren hij bij het scheppen van een Kadaster moet rekening houden. Waar ik als Landmeter reeds met verschillende stelsels in de practijk kennis gemaakt heb, meen ik mij het recht te mogen aanmatigen, critische beschouwingen te geven over het verhan delde op de Bestuursconferentie door het Hoofd van den Topografischen Dienst, om daarna mijn eigen denkbeelden ten beste te geven. Het zou wel jammer wezen, wanneer de Regeering thans reeds inging op subjectieve voorstellen van het Hoofd van den Topografischen Dienst, terwijl het geheele vraagstuk nog niet is te overzien. Niettemin dragen de in 1922 door den Topo grafischen Dienst genomen proeven, gezien de lange lijst van plaatsen waar opmetingen hebben plaats gehad, veel meer liet

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 3