76 wah's in geaccidenteerd terrein) treedt de wenschelijkheid van den maatregel naar voren. Voor niet technisch personeel is de inhoudsbepaling der grondstukken bij de repartitie zeer bezwaarlijk. De resultaten der proefmeting bevestigen tevens, dat het arbeidsveld zelfs van het technisch personeel, voorals nog zeer beperkt moet zijn, wil men voor de registratie van het grondbezit deugdelijk werk kunnen leveren. Bij de beantwoording van de'vraag sub a. dient onder de oogen te worden gezien op welke wijze de liggerbladen zul len worden bijgehouden. In groote trekken behoort daarom reeds thans te worden vastgesteld hoe de ontwikkelingsgang der registratie zal zijn en welke bestuursorganen hebben mede te werken om tot een bevredigende oplossing te geraken. Hier trefdende op juridisch terrein, had ik gaarne het oor deel van een terzake kundig en ervaren landraadvoorzitter tc berde gebracht. Besprekingen daarover zijn door mij met Mr. Idema (naar wiens oordeel omtrent het op hooger peil brengen van'het landrente-Kadaster het vorig jaar reeds is verwezen) en op diens aanwijzen met Mr. Holleman, wiens sttldie en ervaringen in 'dat opzicht aan zijn oordeel gezag verleenen. Een schriftelijke uiteenzetting mocht ik door omstandigheden DrIdema ging September j.l. met verlof; Mr. Holleman keerde October j.l. van verlof terug) nog niet ontvangen. Voor zooveel ik uit de besprekingen meen te mogen afleiden, komen hun denkbeelden in hoofdzaken overeen met die welke ik vond neergelegd in de dissertatie van Mr. -Jaarsma: „Bewijsmiddelen van recht op grond in Nederlandsch-Indië". Aan de hand van de daarin vermelde gegevens zal ik mijne voorstellen aangaande de bijhouding en de .registratie toelichten. Vooraf moet ik opmerken dat ik de voorkeur, die bij Mr. Jaarsma in aansluiting met door hem aangehaalde publicaties van den Heer van der Linden naar het positieve stelsel uitgaat, niet in alle opzichten kan deelen. Liever sluit ik mij aan bij de uitspraakt der .redactie van het

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 41