78 dat eggend om s-uitwijzing volgens de wet niet tengevolge heeft dat men eigenaar wordt, maar alleen dat men „i n alle met derden plaats gehad hebbende handelingen als eigenaar wordt beschouwd (bladz. 162. R.J. Ook dit vonnis van uitwijzing zal dus slechts een vermoe den l) opleveren ten gunste van den daarin als rechthebbende genoemde (bladz. 160. R.). De beteekenis van het vonnis tenzij in geval van verzet is slechts gering (bladz. 59. R.). Immers een derde, die den eigendom eens mocht terugvorderen (de „derde-revindicant"was geen partij in de uitwijzings procedure tegenover hem bewijst het vonnis dus niets (bladz. 160. R.). Juridisch kan men volhouden, dat het materieele recht van den rechthebbende is veranderd, zoodanig dat zijn recht voor de uitwijzing was „bezit" en daarna „eigendom"vow den terugvorderenden derde maakt dit echter geen verschil, op hem berust in ieder geval de bewijslast, (bladz. 161. R,). Anders is de vestiging van „agrarisch" eigendom. Dit geeft inderdaad een onaantastbaar recht. De eigendoms- acte, uit krachte van het vonnis opgemaakt, zet n.l. een absoluut vaststaand erfelijk individueel bezitsrecht om in agrarisch eigen dom!; de handeling van dengeen, die den eigendom afstaat - het hoofd van plaatselijk bestuur is „rechtscheppend" bladz. 190. R.)en zoo geven eigendomsakten, opgemaakt krach tens vonnis van uitwijzing, waarbij het agrarisch eigendom wordt „gevestigd" een onbetwistbaar, niet voor tegenbewijs vatbaar recht. Dit geldt echter weer alleen voor de vestigingen niet bij „d e overdrach t" van dit rechteigendomsacten waar bij agrarisch eigendom wordt overgedragen, geven, evenals die van Eur. eigendom, nooit meer dan een feitelijk vermoeden, bladz. 190. R.). Een uitwijsingsvonnis sou alleen van positieve beteekenis zijn, indien men aanneemt dat het voortaan een onaantastbaar recht schept en dit komt in botsing met het overigens dgor de wet gehuldigde negatieve stelsel van grondoverdracht. (bladz. 161. R).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 43