79 Bij de toepassing van het instituut van uitwijzing van In- landsch bezitsrecht kan alleen het plichtsbesef van de regeeringsambtenaren den Inlander voor rechtskrenkingen behoeden (bladz. 190. R.). Men vraagt zich af „waartoe is deze regeling noodig?" Ik wil nog verder gaan en vragen „is uit wijzing wel gewenscht"? Het geven van een tegenover iedereen vaststaand recht kan een bron van onrecht zijn en het is niet de taak van den rechter om te zorgen, dat er komen bewijsstukken betrek kelijk rechten op den grond; dit is de functie van het Kadaster, (bladz. 181. R.). De rechter behoort alleen op te treden, als er geschil is om trent grondrechten, (bladz. 181. R.). Dat een onderzoek naar het karakter der Inlandsche grond rechten gewenscht is in elke streek, waar een kadastraal bureau wordt opgericht, behoeft geen betoog. Dat de instelling van een kadaster aan het Inlandsch grondbezit het karakter van eigen dom zou verleenen, is weinig afdoende; een kadaster schept geen nieuwe subjectieve rechten en wijzigt niet het objectieve recht, doch dient alleen om de rechten op den grond, die en zooals zij er zijn, te verzekeren (bladz. 86. R.). Bovendien de tegenstelling tusschen eigendom en bezit is vovr den Inlander volkomen onbegrijpelijk, (bladz. 97. R.). Ook de Inlandsche maatschappij tracht naar zekerheidsstel- lmgen; alle mogelijke onderhandsche briefjes en stukjes papier, die thans in de desa als bewijsmateriaal gelden, getuigen dit. Ook kent de adat overheidsbemoeiing bij overdracht, zelfs eischt i het adatrecht herhaaldelijk voor de geldigheid van grondover- dracht de aanwezigheid van het dorpsbestuur. x) De bedoeling schijnt in oorsprong deze echt Indonesische, dat voor bepaalde gewichtige rechtshandelingen zekere vormen een vereischte voor de geldigheid uitmaken, dus dat een zonder die vormen (hier: zonder bijstand van het dorpsbestuur) verrichte handeling in rechten niet wordt erkend, (bl. 108. R.). Waar die bijstand practisch nut deed, zelfs onmisbaar bleek, heeft het adatrecht dien behoüden. (bl. 108. R.).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 44