82 d. Het .webakregister op Bali is een kadaster in den dop (bladz. 54 R.)., waarbij echter in beginsel moet worden afge keurd, dat de grondslag van deze boekhouding de naam der Jnlandsche bezitters is. Daar het aantal leden van een soebak- vereeniging nooit bijzonder groot is en het soebakhoofd de soebakgenooten alle bij name en persoonlijk zal kennen, levert het verkeerde stelsel van boekhouding in de practijk mogelijk geen bezwaar op. Beter zou zijn de boekhouding op het perceel', de kadastrale liggep is veel ioverzichtelijker dan het zg. alge méén register(bladz. 53. R.). e. De afdeeling Lingga (Riouw en Onderhoorigheden) had een zeer eenvoudig, maar toch een modern kadaster. Kaarten werden vervaardigd en certificaten „grant" genoemd, uitgereikt, wahrdoor ook tegenover derden in ruimen kring de werkings- feqr zich kon uitbreiden. Overdracht vond plaats vaar de In'heemsche rechtbank, (bladz.- 55. R.). In vergelijking met deze voorbeelden mogen we zeggen dat ons kaartenmateriaal voor het Inlandsch kadaster te vervaar digen deliggerbladen voor zoover de aanwijzingen be treft, waarnaar ze zijn opgemaakt, zeker niet onder doet voor dat in de zoo even behandelde stelsel. Het Indisch eigendoms kadaster dankt zijn superioriteit minder aan de nauwkeurige kaarteering (alleen noodzakelijk omdat het de kaart uit geiso- léerde metingen opbouwt), x) dan wel voornamlijk aan de boekhouding. Onze liggerbladen komen overeen met de kadastrale ijiinuutplans in het Hollandsche stelsel; analoog met de gemeenteplans'in Holland kunnen bloksgewijze copieën wor den samengesteld van de liggerbladen der door den Topo- grafischen Dienst uitgemeten gronden. Met de .uittreksels, (lie de herinnering aan de aanwijzing bij de uitmeting Wie kennis draagt van hunontstaan zal dit beslist moeten tegenspreken. R.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 47