rente-kantoor, hier wordt desgewenscht het origineel grondregister aangehouden. Bepaalt men, dat het dagregister bij het desahoofd drie maandelijks zal worden afgesloten, dan verdient het wellicht aanbeveling dit door iemand te doen controleeren. (Drie) maandelijks zendt het landrentekantoor eene recapi tulatie van mutaties en ingenomen meetbrieven naar het kadaster-kantoor (de meetafdeeling), dat voor de bijwerking van zijn liggerbladen zorgt, daartoe de noodige bijmetingen verricht en daarna de gewenschte nieuwe uittreksels verstrekt. Jaarlijks werkt de meetafdeeling de kaartcopieën der desa bij (conform Holland). Splitsing van het Kadaster voor de grondboekhouding (de liggerbladen) en een belastingkadaster (de landrenten) is ge- wenscht, aangezien aan het eerste geheel andere eischen worden gesteld dan aan het laatste. De fiscale doeleinden vooral, bren gen voortdurend nommeruerandering en, verwijzing bladz 35. R.). Een kadastrale ligger als klapper op ihet register van overschrijving bezvijst betere diensterdan het algemeen register, en wel omdat de kadastrale ligger gehouden wordt op het perceel, terwijl het algemeen register het systeem van boek houding op naam huldigt; (bladz. 37- R.) de kadastrale lig ger J) is veel overzichtelijker dan het z.g. algemeen register. Op de aangegeven scheiding tusschen de fiscale en grond boekhouding wordt bijzonder prijs gesteld; het is de eerste voorwaarde tot welslagen van het plan. De invoering van den hierboven bepleiten maatregel zal ter- wille van de deugdelijkheid van 'het werk (vooral de bijhouding betreffende) zeer geleidelijk behooren te geschieden. Op over- 1) De kadastrale ligger kan ingericht als „real-folio", d.i. elke economische eenheid (een boerderij, landgoed, plantage, enz.) een nummer en een blad, of wel onafhankelijk van de ligging alle ver spreide eigendommen van een persoon tezamen archipel genoemd op een grondboekblad dat dan de „Personalfolio" heet. De Nederlandsche kadastrale ligger heeft „personalfolio". Ook voor Suriname is hieraande voorkeur gegeven (Kad. Tijdschrift 1920).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 49