graad van onnauwkeurigheid bezitten en een behoorlijke boekhouding niet bestaat. Bij- of overschrijving heeft niet plaats; bij overlijden van den bezitter, bij verkoop of verdeeling is dus het kaartje reeds waardeloos, te meer daar bijmeting niet geschiedt. Hoewel de prijs abnormaal laag is gesteld, schijnt reeds het ihnen der gelden op bijzonder groote bezwaren te stuiten; althans is in sommige streken een achterstand van duizenden guldens, wat een enorm rente-verlies beteekeat. Dat bij een verhoogen van prijs dit euvel nog grooter zal worden, laat zich denken. En dat bij een definitieve invoering de prijs belangrijk hooger gesteld zal moeten worden, staat nu reeds vast. Zoo zijn bij de berekening der kosten tal van onjuistheden ingeslopen, o.a. de kosten van het hoogere (controle) per soneel verwaarloosd, w.o. de tijd door brigadehoofd en toegevoegde officieren aan de controle der zegels besteed. Soms zijn meer teekenaars te werk gesteld, dan bij den opzet bepaald was, terwijl zelfs hier en daar gedurende verscheide ne maanden het personeel büiten de vastgestelde kantooruren overwerk moest verrichten. Wel worden die overuren niet betaald, doch men begrijpt, dat het personeel niet ten eeuwi gen dage gedwongen kan worden overwerk te verrichten. Verder zal blijken, dat de Topografische Dienst nimmer in staat zal zijn, aan alle eischen te voldoen. Immers, zal dan een soort kadastrale boekhouding moeten worden gevoerd, waarvoor hoe eenvoudig ook de opzet zal zijn, afzonderlijke kantoren zullen moeten worden opgericht. De huidige Topografische Dienst heeft geen administratief personeel en indien het technisch personeel met de boekhou ding zou worden belast, kan men, afgezien nog van de geschiktheid van dat personeel, een belangrijke vermindering van technischen arbeid verwachten. Volgens het voorschrift moeten de liggerbladen en de af te leveren zegels door het brigadehoofd onderteekend worden,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1923 | | pagina 57